polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Ubiegłoroczne obchody wyzwolenia obozu Auschwitz z udziałem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Fot. Krzysztof Lączak
W środę nastąpi 71. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W uroczystościach wezmą udział Andrzej Duda, prezydent Polski i Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji. W Oświęcimiu natomiast odbędą się obchody oswobodzenia miasta spod okupacji niemieckiej.
Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Tematem wiodącym rocznicy w Miejscu Pamięci będą powroty.
– Ocalali z Auschwitz musieli po wyzwoleniu odtworzyć warunki normalnego życia. Jedni wracali do rodzin i do zrujnowanych miast, takich jak zniszczona przez Niemców Warszawa. Niektórzy przechodzili przez, a nawet ginęli w stalinowskich katowniach. Inni próbowali odtworzyć normalne życie po piekle Zagłady, miedzy innymi tworzyli nowe państwo Izrael – mówi Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Pamiętając o wszystkich ofiarach, w sposób szczególny podczas nadchodzącej rocznicy będziemy chcieli wspomnieć ludzi, którzy mimo ogromnej traumy podjęli próbę powrócenia do normalnego życia – dodaje Cywiński.
Główne obchody w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau rozpoczną się o godzinie 12.30. Półtorej godziny później podczas ceremonii upamiętniającej uczestnicy obchodów wezmą udział w modlitwie i oddadzą hołd ofiarom Holokaustu przy Pomniku Ofiar. Warto przypomnieć, że od 2005 roku 27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Indywidualny dojazd lub dojście na miejsce obchodów nie będą możliwe. Osoby posiadające zaproszenia zostaną tam przewiezione z parkingu znajdującego się w Oświęcimiu przy ulicy Więźniów Oświęcimia 55 (była baza PKS), gdzie będzie można zostawić samochody. Autobusy Muzeum będą kursować od godziny 11.15 do 11.45. Po zakończeniu obchodów wszyscy goście proszeni są o przejście spod Pomnika Ofiar w stronę Bramy Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Stamtąd autobusy przewiozą wszystkich z powrotem. Istotne, że po godzinie 11.45 nie będzie możliwości dojazdu na miejsce obchodów.
Osoby indywidualne i grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, będą mogły wejść do otwartego sektora dla publiczności zlokalizowanego na terenie odcinka BI byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Przebieg obchodów będzie tam transmitowany na telebimie. Samochody w przypadku tych uczestników należy zostawić na gminnym parkingu w Brzezince przy ulicy Męczeństwa Narodów 14. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów osoby w sektorze dla widzów będą miały możliwość podejścia pod Pomnik Ofiar.
27 stycznia Miejsce Pamięci Auschwitz będzie udostępnione zwiedzającym z pewnymi ograniczeniami. Okolice Pomnika Ofiar i budynek tzw. „Sauny” w Muzeum Auschwitz II-Birkenau będą niedostępne dla odwiedzających.
Rocznica oswobodzenia miasta Oświęcimia.
Miejskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 na placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wcześniej, od godziny 8.30 do 10, delegacje oddadzą hołd ofiarom okupanta w różnych punktach miasta: