63 mln zł unijnej dotacji na budowę spalarni w Oświęcimiu

Redakcja FO  |   Fakty  |   6 maja 2020 07:10

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że inwestycji spółki Synthos Dwory 7, budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Oświęcimiu, przyznano dotację w kwocie 63 mln zł.

Przyznane na przedsięwzięcie pieniądze to 63 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe.   

„Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) rozpocznie się od adaptacji wybranego terenu, a następnie przejdzie w fazę budowy instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych i osadów ściekowych” – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycja obejmuje między innymi instalację do produkcji energii elektrycznej i ciepła o mocy 6,1 MWe i 42,5 MWt. Ma to pozwolić na zaspokojenie potrzeb energetycznych spółki Synthos Dwory 7, ale część wyprodukowanego ciepła trafi również do miejskiej sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu.   

„Jednym z głównych powodów realizacji inwestycji wynika z konieczności budowy nowego źródła, ponieważ jeden z dotychczasowych działających kotłów węglowych Synthos Dwory 7, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do końca grudnia 2023 roku” – tłumaczy NFOŚiGW.

NFOŚiGW twierdzi, że zamiast nowej wysokoemisyjnej jednostki węglowej zostanie wybudowana spalarnia, która ma zapewni tańsze i jednocześnie bardziej ekologiczne energię elektryczną oraz ciepło. 

Za wyborem przemówił także relatywnie łatwy dostęp do paliwa tzw. RDF, które można pozyskać z terenu woj. małopolskiego, czy ustabilizowanego osadu ściekowego, którego należąca do GK Synthos Miejsko-Przemysłowa Oczyszczania Ścieków Sp. z o.o. jest wytwórcą.  ZTPO ma spełniać wymagania wysokosprawnej kogeneracji, ale również inne standardy ochrony środowiska.  

„Spółka zadeklarowała lokalizację zakładu na własnych terenach przemysłowych w odpowiednim oddaleniu od budynków mieszkalnych oraz terenów rekreacyjnych” – dodaje NFOŚiGW.

W nowym zakładzie pracę ma znaleźć pracę od kilkunastu do 30 mieszkańców Oświęcimia i okolic.

Dwa lata temu spółka ogłosiła konsultacje społeczne:

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa