polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Spośród 300 zgłoszeń, jakie mieszkańcy nadesłali od marca, aż 231 dotyczyło spalania odpadów, 64 zawierały informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a 5 mówiło o sprzedaży węgla złej jakości.
„Na ulicy (…) w godzinach popołudniowych nie da się oddychać. Już nie wspominając o wyjściu z dziećmi na spacer. W powietrzu unosi się siwy dym i okropny smród. Proszę o kontrolę palenisk na tej ulicy” „Nagminne spalanie prawdopodobnie odpadów lub jakiś innych przedmiotów. Ciemny, gryzący dym oraz zapach palonego tworzywa sztucznego. Sytuacja ma miejsce od kilku lat codziennie w okresie grzewczym. Jestem skłonny do ewentualnego składania zeznań”
„Na ulicy (…) w godzinach popołudniowych nie da się oddychać. Już nie wspominając o wyjściu z dziećmi na spacer. W powietrzu unosi się siwy dym i okropny smród. Proszę o kontrolę palenisk na tej ulicy”
„Nagminne spalanie prawdopodobnie odpadów lub jakiś innych przedmiotów. Ciemny, gryzący dym oraz zapach palonego tworzywa sztucznego. Sytuacja ma miejsce od kilku lat codziennie w okresie grzewczym. Jestem skłonny do ewentualnego składania zeznań”
– to tylko dwa przykłady zgłoszeń nadesłanych przez Małopolan w ubiegłym tygodniu.
W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (75), 23 razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Siedem zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, dziesięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejnych siedem trafiło do odpowiednich gmin.
W siedmiu przypadkach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W ośmiu przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Czterokrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.
„Lato dało nam odpocząć od smogu, ale wraz z nadejściem jesieni problem zanieczyszczenia powietrza nasila się z dnia na dzień. Już teraz niemal codziennie otrzymujemy sygnały od osób podtruwanych przez sąsiadów, którzy palą w piecach czym popadnie. Ta sytuacja nie ulegnie poprawie, dopóki wszyscy nie zrozumiemy, że ignorowanie alarmującego stanu środowiska naturalnego, w tym powietrza, jest zagrożeniem dla każdego z nas” – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli.
Program Czyste Powietrze – może właśnie dla Ciebie?