30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych

Redakcja FO  |   Fakty  |   27 maja 2020 12:24

Dzisiaj przypada Dzień Samorządu Terytorialnego. 30 lat temu odbyły się pierwsze wybory samorządowe, to w pełni demokratyczne wybory w Polsce po roku 1945.

Głosowanie to zapoczątkowało kluczową reformę funkcjonowania państwa, która doprowadziła do decentralizacji władzy publicznej. To wtedy dokonało się wyodrębnienie nowych wspólnot samorządowych, którym przekazano kompetencje do realizacji zadań ważnych dla lokalnych społeczności.

Senat przyjął pakiet ustaw samorządowych w styczniu 1990 roku, a tzw. Sejm kontraktowy uchwalił je jeszcze tego samego roku w marcu. Najważniejszą z nich była ustawa o samorządzie gminnym, uchwalona 8 marca 1990 r. Przewidywała ona wprowadzenie w miejsce istniejących w PRL rad narodowych rad gmin o znacznie większych uprawnieniach.

Wybrane rady gmin powoływały swoje władze wykonawcze – prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie lokalnych społeczności bez istnienia przedstawicielstwa w postaci samorządów. Wybory z 27 maja 1990 r. były faktycznym początkiem przemian w całej Polsce.

O ustanowieniu święta, jakim jest Dzień Samorządu Terytorialnego zdecydował 29 czerwca 2000 roku sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. W uchwale podkreślono znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa.

Z tej na swoich profilach społecznościowych niektórzy politycy i samorządowcy napisali kilka słów na temat dzisiejszego święta. Poniżej ich wpisy:

„W tych trudnych dniach jak nigdy czujemy się gospodarzami odpowiedzialnymi za wspólny dom, solidaryzując się z Mieszkańcami naszej gminy. Będziemy świętować dużo skromniej, niż dotychczas. Dzisiaj pracownicy urzędu oprócz życzeń i podziękowań za swoją codzienną pracę na rzecz gminy zamiast zwyczajowych nagród finansowych otrzymali skromny słodki lokalny upominek. Nie umniejsza to jednak wdzięczności, jaką mam dla swoich współpracowników za zaangażowanie, inicjatywę i energię, jaką dzielą się ze mną każdego dnia” – napisał na swoim profilu społecznościowym Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim.

„Codziennego spełniania się w misji służenia ludziom, ciągłego zapału i wytrwałości w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań, osobom które współtworzyły i współtworzą samorząd terytorialny pracując dla dobra lokalnej społeczności, w tym jakże trudnym okresie walki z koronawirlsem życzę pomyślności w realizacji powierzonych zadań, konsekwencji w działaniu oraz sukcesów zawodowych” – opublikował w mediach społecznościowych Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa