21. Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty,Styl życia  |   29 października 2018 12:32
Udostępnij

Zakończył się 21. Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo, który odbywał się w Domu Kultury w Kętach. Wydarzeniu patronowały Fakty Oświęcim.

W tym roku festiwal był częścią szerszego projektu „Wokół św. Jana Kantego”, na który złożyły się 8.Jarmark Świętojański, Przegląd Filmowy „Oikumene”, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty wokalne dla zespołów śpiewaczych, wystawa „Sztuka religijna, użytkowa i ludowa” z prywatnej kolekcji pana Rafała Piskorka oraz konkurs muzyczny.

Projekt zakładał organizację działań kulturalno-edukacyjnych, mających na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa związanego z postacią św. Jana Kantego. Dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.

Krzysztof Jan Klęczar, burmistrz gminy Kęty, rozpoczynając oficjalnie 21. Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo” Kęty  zwrócił uwagę, że Kolejny już raz wokół osoby św. Jana z Kęt, najwybitniejszego z synów ziemi kęckiej budowany jest również ten festiwal”.

Dzień wcześniej w Domu Kultury w Kętach nagrodzono laureatów nagrody „Dzban św. Jana Kantego”, a inauguracją 21. Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” Kęty ‘2018 było otwarcie wystawy „Sztuka religijna, użytkowa i ludowa”.

W konkursie muzycznym zaprezentowało się 36 wykonawców (tj. muzykujące rodziny, dziecięce i młodzieżowe schole, ludowe zespoły śpiewacze, chóry, soliści, zespoły wokalno-instrumentalne), w sumie na scenie Domu Kultury w Kętach wystąpiło 490 uczestników w wieku od 1 do 82 lat z różnych zakątków Małopolski i Śląska, reprezentujących różne grupy społeczne, których wspólnym mianownikiem jest zamiłowanie do śpiewania.

Zwycięzcy 21. Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”

Grand Prix 21. Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” zdobył zespół wokalny „Fairy Tale” z Jasienicy. Artyści wykonali: „Adoramus” Roberta Prizemana oraz „Pieśń o narodzeniu Syna Bożego z Pisma Świętego zebrana”, utwór nieznanego autora z XVI w.

W kategorii soliści w wieku 8-11 lat I miejsce zdobyła Antonina Kraszewska z Cieszyna, drugiego miejsca nie przyznano, trzecia nagroda powędrowała do Sandry Pytlarz.

W kategorii soliści powyżej 12 lat zwyciężyła Karina Skwarczyńska z Porąbki, drugie miejsce zdobył Jakub Matejczuk, trzecie miejsce – Julia Raczek. Przyznano dwa wyróżnienia: dla Julii Rączki oraz Adriany Frysztackiej z Witkowic.

W kategorii schole pierwsze miejsce przypadło Diakoni Muzycznej „Solo Dios Basta” z Pisarzowic, drugiego i tzreciego miejsca nie przyznano. Wyróżnienie trafiło do „Owieczki Pana” z Hecznarowic.

W kategorii chóry jury przyznało tylko wyróżnienia: dla Chóru Parafialnego z Pisarzowic i Chóru „Misericordias Domini” z Zagórnika.

W kategorii ludowe zespoły śpiewacze pierwsze miejsce zajął Zespół Regionalny „Porąbczanie”, drugie miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Małe Kęty” z Domu Kultury w Kętach i Kapelka „Mała Wapienica”, trzecie miejsce – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Brzeszczanki”.

W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne pierwsze miejsce wywalczył zespół „Kontrasty” z Komorowic, drugiego miejsca nie przyznano, trzecie miejsce – zespół „Generations”.

Wykonawców oceniała komisja w składzie:

– Janusz Kohut – kompozytor, pianista, autor wielu projektów muzycznych; komponuje muzykę teatralną i filmową, jest też autorem kilku oratoriów. Swoje utwory prezentował na wielu koncertach i festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą.
– Beata Borowska – dr hab., prof. Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1988 r. ukończyła z wyróżnieniem wydział Wychowania Muzycznego tejże uczelni, a w 1990 r. Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
– Jan Borowski dr hab., prof. AM w Poznaniu. Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury prof. Jana Wojtachy oraz Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
– Ks. Stanisław Joneczko – muzyk, redaktor Beskidzkiego Radia Katolickiego „Anioł Beskidów”.
– Magda Anioł – „ikona polskiej muzyki chrześcijańskiej”. Melodia wpadająca w ucho i ponadczasowe przesłania zawarte w tekstach – dotykające serca, powodują, że po jej utwory sięgają dzieci, młodzież i dorośli.

Po przesłuchaniach konkursowych odbył się koncert Magdy Anioł. Wystąpiły gościnnie chóry:

Zespół „Dziewczyny” z Shyroke na Ukrainie

Grupa przyjechała z miejscowości Shyroke na Ukrainie. Jest to terytorium nad dolnym Dnieprem, leżące w granicach administracyjnych dawnego województwa kijowskiego Rzeczypospolitej. Zespół działa od 15 lat. Dziewczyny śpiewają pieśni religijne, ludowe i narodowe. Są też uczestniczkami ukraińskiej edycji programu X Factor. W kęckim festiwalu PSALLITE DEO uczestniczyły po raz pierwszy.

Schola Michael ze Lwowa

Schola Michael jest zespołem muzycznym odpowiedzialnym za prowadzenie śpiewu w parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła we Lwowie na osiedlu Sichów. Schola pracuje pod kierunkiem organistki – Marianny Korczyńskiej. Śpiewają w języku polskim i ukraińskim bo w obu tych językach sprawuje się liturgię w parafii. Schola w ostatnich latach brała udział w lokalnych festiwalach i koncertach: „Cecyliada” w Bóbrce, Edmunda Bojanowskiego w Krysowicach oraz w Przeglądzie Zespołów muzycznych Ukrainy w lwowskiej katedrze.

Ich pierwszym występem poza granicami Ukrainy był występ właśnie w Kętach podczas festiwalu Psallite Deo w 2016r. Przyjechali do nas wraz z proboszczem swojej parafii – ks. Jackiem Kocurem. Na terenie parafii, z której pochodzą przed II wojną światową istniały 2 rzymskokatolickie parafie. Niestety władze radzieckie zamknęły obie świątynie. Po latach ateistycznych prześladowań wspólnoty chrześcijańskie zaczęły się odradzać. Jedną z nich jest właśnie parafia rzymskokatolicka pw. Św. Michała Archanioła. W 2008r. rozpoczęto budowę nowego kościoła.

Kamień węgielny, znajdujący się w posadzce wieży kościoła poświęcony został przez św. Jana Pawła II. Budowa trwała 10 lat i została ukończona w bieżącym roku. Niespełna miesiąc temu, 29 września arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc konsekrował nowo wybudowany kościół pw. św. Michała Archanioła.

Lwowski metropolita Mieczysław Mokrzycki w homilii powiedział, że ta świątynia jest darem archidiecezji katowickiej dla archidiecezji lwowskiej. Proboszcz parafii na Sichowie ks. Jacek Kocur, który jest dziś z nami, również zaznaczył, że powstanie tego kościoła jest przykładem duchowej współpracy katolików z Polski i Ukrainy.

Grupa wokalna G.O.D’s

Założona w 2007 roku w Preszowie. Obecnie działają w kościele św. Mikołaja w Preszowie. Muzyka, która jest dla nich ważna, jest interpretowana głównie w ramach wydarzeń ewangelizacyjnych, różnych festiwali, konkursów, własnych koncertów, poszczególnych parafii na Słowacji i za granicą. Regularnie biorą udział w chrześcijańskich festiwalach i konkursach muzyki kościelnej. Do tej pory ich największym sukcesem jest Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Psallite Deo” w Kętach w 2013 i w 2016 roku. Oprócz tego sukcesu, zdobyli również wiele nagród w Gold Domain. Można ich posłuchać w radio a nawet zobaczyć w telewizji.

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo