157 wielbicieli szachów w Oświęcimiu – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty,Fakty mocno sportowe  |   7 lutego 2016 09:06

Rekordowa liczba, bo aż 157 uczestników usiadło do gry w szachy w turnieju zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Najmłodszą uczestniczką turnieju była 6-letnia Nadia.

Równolegle rozegrano dwa turnieje, pierwszy ogólnodostępny w kategorii OPEN z dodatkowymi klasyfikacjami do lat 16, 14 i 12 i drugi dla najmłodszych szachistów z osobnymi klasyfikacjami do lat 11 i 8. Szachiści rozegrali 7 rund po 15 minut dla zawodnika.

W ogólnodostępnej kategorii wystartowało 86 zawodników z różnych stron Polski i świata, m.in. z Katowic, Chorzowa, Rybnika, Krakowa, Wieliczki, Opola, Bielska-Białej, Trzebini, Kielc i Częstochowy. Na turnieju gościł także zawodnik z Montrealu. Zwyciężył Piotr Mucha z Klubu Szachowego Hetman Katowice.

– Dobrze wypadli również oświęcimianie, wśród nich najlepiej: Janusz Jasak, Eugeniusz Czyż, Krzysztof Bartuś i Wojciech Matusiak – relacjonują organizatorzy. – Ten ostatni swoją przygodę z szachami zaczynał kilka lat temu w MDK. Wśród juniorów do lat 14 inny wychowanek MDK Tomasz Musiał zajął 3. miejsce.

 

W kategorii do lat 8 i 11 wystartowało 71 zawodników. Wśród szachistów do lat 11 zwyciężył Dominik Kubica z Bielska-Białej, a do lat 8 Mateusz Macura z Goleszowa. W  tej kategorii dobrze wypadli młodzi oświęcimianie, którzy godnie rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z dużo większym doświadczeniem turniejowym.

Najlepszymi młodymi szachistami z Oświęcimia byli wychowankowie MDK – w kategorii do lat 8 Eryk Bernaś, Filip Stojanowski, Benedykt Paluch; w kategorii do lat 11: Wojciech Baranowski, Natalia Klęczar, Kacper Kantyka, Lena Pająk.

 

– Kilka lat temu dwaj miłośnicy sportu wpadli na pomysł zorganizowania w Oświęcimiu poważnego turnieju szachowego, który zgromadziłby szachistów z Oświęcimia i okolic – opowiada Katarzyna Musiał, współorganizatorka turnieju. – Tymi zapaleńcami byli Tomasz Kantyka, propagator sportu szachowego w Oświęcimiu, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury, oraz Stanisław Biernat, prezes Oświęcimskiego Stowarzyszenia Sportu Amatorskiego.

Zaprosili do współpracy Martina Surmana, sędziego szachowego i organizatora wielu turniejów w szachy.

– Wydawało się, że zadanie, jakie sobie postawili, było niemożliwe do realizacji. Tego typu turnieje organizowane są w miastach o bogatych tradycjach szachowych, przez prężnie działające kluby szachowe – dodaje Katarzyna Musiał. – Oświęcim raczej nie ma takiej tradycji. Tę tendencję przełamywał Tomasz Kantyka, prowadząc w MDK zajęcia szachowe dla dzieci i młodzieży.

 

Od kilku lat można zobaczyć amatorów królewskiej gry spotykających się na nieformalnie rozgrywanych partiach w Galerii Książki w Oświęcimiu.

Sobotni turniej zgromadził rekordową liczbę 157 wielbicieli szachów. Ta liczba przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i pokazuje, że Oświęcim jest już rozpoznawalny na mapie turniejów szachowych.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .