15 przypadków zakażenia w Małopolsce

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   21 marca 2020 16:06

W Małopolsce służby stwierdziły 15 przypadków zakażenia koronawirusem. Nie ma wśród nich żadnego mieszkańca powiatu oświęcimskiego.

Dane dotyczą osób, u których zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 służby sanitarne i medyczne potwierdziły laboratoryjnie.

„Zakażeni są w wieku od 26 do 74 lat. W większości to osoby mieszkające w Krakowie, trzy pochodzą z powiatu wielickiego, dwie z Tarnowa, jedna z powiatu dąbrowskiego” – informuje w sobotę po południu Joanna Paździo, rzecznik prasowa wojewody małopolskiego.

Większość pacjentów przebywa w dwóch krakowskich szpitalach. Wśród zakażonych są jednak pacjenci w tak dobrym stanie, że hospitalizacja nie jest konieczna. Przebywają w izolacji domowej.

„W tej grupie mamy przypadki, w których źródłem zakażenia był pobyt za granicą – we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii – bądź kontakt bezpośredni lub pośredni z osobą zakażoną” – dodaje Paździo.

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .