Wkrótce do Czechowic dojedziemy pociągiem?

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Turystyka  |   13 sierpnia 2018

Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze “BRZOST” rozpoczęło batalię o przywrócenie pociągów z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic. Zapraszają też do wsparcia tej inicjatywy.

Jak podaje BRZOST, pasażerowie prywatnych busów dowiedzieli się, że do zakładów pracy położonych w Czechowicach-Dziedzicach, busem więcej nie dojadą. Dlaczego? Przewoźnik na ten temat milczy. Pozostaje jedynie domniemywać, że górę wziął aspekt finansowy, na który przełożyła się nieatrakcyjność czasowa oferowanych połączeń.

Bus trasę z Brzeszcz do Czechowic-Dziedzic pokonywał w prawie 50 minut, a pociąg, kursujący z prędkością zaledwie 30 kilometrów na godzinę, drogę do Czechowic-Dziedzic pokonuje w czasie dwukrotnie krótszym.

BRZOST zaczął działać

Stowarzyszenie na rzecz Gminy Brzeszcze “BRZOST” podjęło działania, by reaktywować zawieszone w 2015 roku regionalne połączenia kolejowe.

„Uważamy, że likwidacja prywatnych busów z Oświęcimia do Czechowic jest bardzo złą decyzją przewoźnika, a sposób powiadomienia pasażerów pozostawia wiele do życzenia”- mówi Dawid Szczepański, prezes Stowarzyszenia “BRZOST” – “W tej sytuacji widzimy jednak dużą szansę na reaktywację zawieszonych w 2015 roku połączeń kolejowych na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice”.

Wniosek o przywrócenie połączenia

6 sierpnia Stowarzyszenie “BRZOST” skierowało do Małopolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Krakowie zapytanie, czy przewoźnik jest gotowy pod względem organizacyjnym i technicznym do niezwłocznego świadczenia usług dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego i bielskiego. W odpowiedzi, Andrzej Siemieński, Dyrektor Oddziału w Krakowie zapewnił, że w przypadku zlecenia przewozów przez Województwo Małopolskie, organizatora transportu zbiorowego, pociągi mogą zacząć kursować niezwłocznie.

Następnie 9 sierpnia do Marszałka Województwa Małopolskiego skierowany został oficjalny wniosek o uruchomienie połączeń kolejowych na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Stowarzyszenie chce sześciu par pociągów dziennie, zapewniając tym samym mieszkańcom dojazd do zakładów pracy na zmiany, rozpoczynające się o godzinach 6, 7, 14, 18 i 22, a także gwarantując im po skończonej pracy powrót do domów.

Można pomóc

„Wyrażamy nadzieję, że w bieżącej sytuacji, gdzie mieszkańcy pozbawieni zostali ostatniej pozostałej formy dojazdu do pracy, władze województwa pozytywnie zaopiniują złożony wniosek. Tym samym mieszkańcy zyskają w dni robocze alternatywę dla zlikwidowanych busów na trasie Oświęcim – Czechowice-Dziedzice”– dodaje stowarzyszenie.

Każdy z mieszkańców może przyczynić się do powrotu pociągów osobowych na trasę Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Można swoje wnioski kierować do organizatora przewozów, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, na adres e-mailowy kolej@umwm.pl

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa