W jaki sposób zorganizować zimowy biwak w górach?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Turystyka  |   15 grudnia 2020 20:03

Zimowy biwak w górach to przepis na świetną, emocjonującą przygodę. Planując taką wyprawę po raz pierwszy należy jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych kwestiach.

Właściwe przygotowanie do biwaku w górach to absolutny priorytet. Sprawdź, o czym koniecznie należy pamiętać, aby zimowy biwak w górach był miłą oraz bezpieczną przygodą.

Namiot – najważniejszy element każdego zimowego biwaku

Zorganizowanie bezpiecznego schronienia to rzecz, o którą należy zadbać w pierwszej kolejności. Do tego celu z reguł wykorzystuje się namioty. Namiot zagwarantuje nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę.

Jaki namiot będzie najlepszy na zimowy biwak w górach? Najlepiej sprawdzą się namioty wyposażone w tzw. fartuchy śnieżne oraz kilka masztów. Dzięki nim nasz namiot wytrzyma nawet mocne podmuchy wiatru czy kilkugodzinne zamiecie śnieżne. Jeżeli warunki będą bardziej sprzyjające, w zupełności wystarczy namiot bez tych funkcjonalności.

Istnieje wiele innych sposobów na schowanie się przed śniegiem i wiatrem. Mianowicie: wystarczy rozbić namiot w optymalnym miejscu, czyli takim, które będzie odsłonięte od podmuchów wiatru. Sporo osób decyduje się na rozbicie namiotu w głębi lasu – wówczas linki mocujące przyczepiają do drzew.

Czy tradycyjne śledzenie przydadzą się w trakcie zimowego biwaku? Doświadczenia biwakowiczów pokazują, że niestety nie. Przy minusowych temperaturach wbicie śledzia w zmarzniętą ziemię jest praktycznie nierealne. Można jednak zdecydować się na zamianę śledzi na duże gwoździe, jednak będzie wiązało się to z dodatkowym ciężarem.

Nieodłącznym elementem każdego zimowego biwaku obowiązkowo musi być także łopata. Dzięki niej można przygotować miejsce pod namiot lub wykopać jamę śnieżną.

 

Gdzie rozbić namiot?

Szukając miejsca do rozbicia namiotu należy zwracać uwagę na jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Należy unikać miejsc, które mogłyby być siedliskiem dzikich zwierząt. Ponadto, eksperci odradzają stawianie namiotów w pobliżu martwych konarów drzew. Przebywając w górach należy przebywać z dala od krawędzi urwisk. Miejsce noclegu powinno być jak najlepiej osłonięte od podmuchów wiatru.

Śpiwór

Następna rzecz, bez której biwak nie może się odbyć, to śpiwór. O czym koniecznie należy pamiętać kupując śpiwór? Szczególną uwagę trzeba zwracać na jego grubość. Producenci zawsze podają minimalną temperaturę, w których śpiwory odpowiednio spełniają swoją rolę. W tym celu stosuję dwa rodzaje nazewnictwa: komfort oraz limit. Temperatura typu komfort dotyczy kobiet, zaś limit mężczyzn.

Obie wartości należy dopasowywać do temperatury, która będzie panowała w docelowym miejscu naszego noclegu. Jaki śpiwór będzie najlepszy? W Polsce w zupełności powinien wystarczyć śpiwór, dla którego temperatura komfort/limit będzie wynosiła od -10 do -20 stopni Celsjusza. Temperatura śpiwora musi być trochę niższa od tej, która będzie panowała na naszym biwaku w nocy. Jeśli ktoś jest zmarźlakiem i lubi ciepło, wówczas powinien sięgnąć po jeszcze cieplejszy śpiwór.

Które śpiwory są najlepsze? Obecnie sporą popularnością cieszą się śpiwory produkowane z naturalnego puchu. Są one o wiele lżejsze oraz mniejsze w porównaniu ze swoimi syntetycznymi odpowiednikami.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .