Podróż do USA z wizą czy bez – jak lepiej?

Materiał sponsorowany  |   Turystyka  |   24 lutego 2020 14:51

Program Ruchu Bezwizowego otworzył nowe możliwości dla osób chcących podróżować do USA. Warto jednak wiedzieć, że nie obejmuje on wszystkich chętnych na przelot za ocean.

Zobacz, kiedy trzeba mieć wizę i kiedy warto ją mieć, gdy teoretycznie nie jest potrzebna.

 

 

Kto może skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego do USA

Program Ruchu Bezwizowego do USA nie oznacza automatycznie, że każdy chętny zostanie na teren Stanów Zjednoczonych wpuszczony jedynie na podstawie paszportu. Przede wszystkim program skierowany jest do osób, które wybierają się z wizytą za ocean w celach niezarobkowych – np. turystycznie, w odwiedziny do rodziny. Ponadto muszą spełniać kilka innych warunków.

Wjazd bez wizy będzie przysługiwał osobom, które:

– nie były w przeszłości karane ani aresztowane,
– nie były w przeszłości deportowane z USA,
– nie przekroczyły w przeszłości dozwolonego czasu pobytu w USA,
– nie są obywatelami krajów z tzw. „czarnej listy” ani nie podróżowały do tych krajów po 2011 roku,
– nie chorują na chorobę zakaźną,
– posiadają paszport biometryczny.

Osoby, które nie spełniają powyższych warunków, muszą się ubiegać o wydanie “tradycyjnej” wizy.

Warunkiem niezbędnym do przekroczenia granicy USA bez wizy jest rejestracja w systemie ESTA i pozytywne zaopiniowanie wniosku. Elektroniczny wniosek rozpatrywany jest zazwyczaj w ciągu kilku godzin, zalecane jest jednak, aby rejestracji dokonać najpóźniej 72 godziny przed planowanym wylotem.

Ograniczenia związane z wjazdem do USA bez wizy

Osoby korzystające z Programu Ruchu Bezwizowego muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami przy podróżowaniu do USA. Przede wszystkim mogą się wybrać na drugą półkulę tylko w celach niezarobkowych, przy czym za cel zarobkowy uznaje się nawet płatny udział w konferencji.

Pobyt w Stanach Zjednoczonych nie może trwać dłużej niż 90 dni. O tym, czy turysta faktycznie zostanie wpuszczony do USA, decyduje urzędnik imigracyjny i jego decyzja jest nieodwołalna.

Aby zostać wpuszczonym obowiązkowo trzeba mieć ze sobą bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż, jeśli USA są krajem tranzytowym. Nie ma możliwości kupna biletu w terminie późniejszym.

Brak wizy uniemożliwia staranie się o prawo do stałego pobytu np. w przypadku zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem USA. Także chęć podjęcia pracy zarobkowej będzie skutkowała koniecznością powrotu do Polski i wyrobieniem wizy.

Jakie korzyści daje posiadanie wizy do USA

Autoryzacja podróży w systemie ESTA ważna jest dwa lata. Okres ten ulegnie skróceniu np. w przypadku zmiany paszportu. Wizę do USA dostaje się na lat dziesięć i zmiana paszportu nie ma wpływu na jej ważność.

Osoby posiadające wizy mogą przebywać na terenie USA przez maksymalnie 180 dni, jednakże mogą na miejscu wystąpić o przedłużenie pobytu.

Posiadanie wizy, choćby turystycznej, daje szansę na zmianę jej kwalifikacji na biznesową bez konieczności powrotu w tym celu do Polski. Poza tym, posiadacz wizy może ubiegać się na miejscu o prawo do stałego pobytu, o ile spełni określone przez prawo Stanów Zjednoczonych warunki.

W przypadku, gdy podróżujący zostanie wstrzymany na granicy przez urzędnika imigracyjnego, ma prawo odwołać się do miejscowego sądu i przedstawić mu swoje racje. To bardzo istotna różnica w stosunku do osób, które wiz nie posiadają.

Więcej informacji dostępne jest na stronie WizaOnline.org.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa