Osiem wieków historii Oświęcimia w jednym miejscu – FILM, FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty,Turystyka  |   3 lipca 2018 10:09
Udostępnij

Muzeum Zamek w Oświęcimiu wkrótce otwiera drugi oddział muzeum, będzie to odrestaurowany dziewiętnastowieczny ratusz, usytuowany przy Rynku Głównym 2 w Oświęcimiu.

W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia

Oficjalne otwarcie nowej wystawy „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” zaplanowano na piątek 20 lipca. Ekspozycja w budynku dawnego magistratu ukaże osiem wieków niezwykłej historii miasta Oświęcimia.

„Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycyjną zaprezentujemy ją „w pigułce”,  jednocześnie zachęcając zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze  Salezjanów – informuje Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa

Parter to przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa. Stanowiska niezbędne do organizacji obsługi ruchu turystycznego. W głębi tego poziomu, znajdzie się ciekawie zaaranżowane atrium, stanowiące swego rodzaju wyjątek w architekturze budynku, tworzące aurę spokoju i kontemplacji. W tej przestrzeni zaprezentowane zostaną trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta, poczynając od okresu międzywojennego, poprzez czas II wojny światowej, a kończąc w okresie PRL-u.

 

 

Opowieść o mieście od XVII wieku

„Na pierwszym piętrze rozpoczynamy opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego” – mówi Wioletta Oleś.

Dla miasta to czas upadku gospodarczego, powodzi, pożarów oraz pustoszących miasto epidemii. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Polski, Oświęcim znalazł się w granicach państwa austriackiego. Wiek XIX przyniósł jednak miastu rozkwit i odrodzenie.

Wybuch pierwszej wojny światowej

Kolejna część wystawy dotyczy wybuchu pierwszej wojny światowej, ilustruje nadzieję i duże zaangażowanie mieszkańców Oświęcimia w działania na rzecz niepodległości i pomoc legionistom.

W przestrzeni okresu międzywojennego powita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel, włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowie o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta.

Praga model Baby

W tej części ekspozycji zobaczymy pragę, model Baby z 1936 roku, pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Wirtualna podróż ulicami dawnego Oświęcimia, zza szyb samochodu z pewnością będzie dużą atrakcją dla zwiedzających.

 

Druga wojna światowa

Po okresie dobrobytu nastał czas okrutnej wojny,  która zmieniła oblicze i wizerunek naszego miasta, poprzez powstanie na jego obrzeżach KL Auschwitz – Birkenau. Na wystawie zaprezentowane zostaną wątki związane z wrześniem 1939 roku, wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.

Współczesność
Obliczem współczesnego  miasta,  pełnego wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz inicjatyw pokojowych zakończymy opowieść o Oświęcimiu. Dla zwiedzających w tym miejscu przygotowujemy niespodziankę związaną z działającym od lat 40-tych XX wieku. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju.

„Mamy nadzieję, że nowy oddział muzeum – Ratusz, zachęci mieszkańców i turystów do odwiedzania wszystkich jednostek działających na rzecz promowania historii tego starego grodu nad Sołą.

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .