Od dzisiaj #PROSTOzKRAKOWA do Nowego Jorku – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Turystyka  |   25 czerwca 2021 11:47

Po 13 latach do siatki połączeń Kraków Airport wraca bezpośrednie połączenie na trasie Nowy Jork – Kraków – Nowy Jork, z lotniskiem JFK.

To drugie transatlantyckie połączenie – po Chicago – oferowane przez narodowego przewoźnika z Kraków Airport. Podróż na trasie liczącej 7 tys. km., trwa 8 godz. 40 min. W tym roku rejsy realizowane są 1 raz w tygodniu, od 25 czerwca (pierwszy przylot) do 25 września (ostatni wylot).

Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątki o 8:55, zaś w soboty o 13:00 będzie wyruszał w drogę za Atlantyk. 

 

 

Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja połączenia. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który przyleciał z lotniska JFK, tradycyjnie powitany został na płycie krakowskiego lotniska salutem wodnym, a załoga otrzymała okolicznościowy tort.

Przecięcia wstęgi dokonali honorowi goście uroczystości: Patrick T. Slowinski – Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Bogusław Kośmider – zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców, Szymon Strzelichowski – dyrektor generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Krzysztof Moczulski – rzecznik prasowy PLL LOT oraz Radosław Włoszek – prezes zarządu Kraków Airport.

 

Processed with VSCO with a6 preset

 

Pasażerowie pierwszego rejsu powitani zostali kawą i obdarowani drobnymi upominkami od krakowskiego lotniska. 

Patrick T. Slowinski, Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych:

 „Poprzez wzmocnienie łączności między naszymi narodami nowy lot Polskich Linii Lotniczych LOT przybliży jeszcze bardziej Polaków i Amerykanów do siebie.”

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury:

 „Uruchomione połączenie jest szansą zarówno dla pasażerów, jak i dla transportu lotniczego w Polsce na powrót do normalności sprzed epidemii. Sektor lotniczy to jeden z obszarów gospodarki, który
w wyniku pandemii ucierpiał najmocniej, dlatego każde nowo uruchomione połączenie jest wydarzeniem niezwykle istotnym w perspektywie dalszego rozwoju rynku lotniczego.”

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego:

„Krakowskie lotnisko jest dla Małopolski niezwykle ważnym oknem na świat. Po okresie przymusowego spowolnienia spowodowanego pandemią z radością witamy każdy nowy lot oraz inwestycję świadczącą o rozwoju. Nowy Jork jest jednym ze światowych centrów biznesu. To zatem bardzo atrakcyjny kierunek i połączenie, które ułatwi i pobudzi gospodarcze kontakty małopolskich przedsiębiorców.”

 

Processed with VSCO with a6 preset

 

Bogusław Kośmider, zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców:

„Z powodu Covid-19 rok 2020 i początek 2021 stał się wyjątkowo trudnym dla krakowskiego lotniska, ale także dla całej branży turystycznej. W 2019 roku krakowskie lotnisko obsługiwało ponad 8 mln pasażerów, w czasie pandemii było tych pasażerów o prawie 90% mniej. Cieszymy się, że wakacyjne miesiące przyniosły wzrost zaufania do podróży lotniczych, czego dowodem jest dzisiaj nowo otwarte połączenie do Nowego Jorku. To szansa na powrót do Krakowa amerykańskich turystów, a tym samym na ożywienie gospodarcze naszego miasta.”

Szymon Strzelichowski, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego:

„To jest bardzo ważne połączenie dla wszystkich podróżujących za ocean, ale także dla Polonii, która oddalona tysiące kilometrów od ojczyzny – chce częściej przyjeżdżać do Polski. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy dążyli do tego, aby Kraków mógł być połączony lotniczo z Nowym Jorkiem.”

 

 

Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT:

„Uruchamiamy dzisiaj bardzo ważne i długo oczekiwane bezpośrednie połączenie z Krakowa do Nowego Jorku. Ostatni raz samoloty LOT-u łączyły Małopolskę ze wschodnim wybrzeżem USA w 2010 r. Z uwagi na stabilizującą się sytuację pandemiczną, rejsy do Nowego Jorku będziemy początkowo obsługiwać raz w tygodniu. Docelowo jednak w przyszłości, o ile warunki pozwolą, liczymy że uda się zwiększać częstotliwość ruchu na tej trasie. Cieszę się, że w tych niełatwych dla branży lotniczej czasach, przy wciąż odbudowującym się ruchu lotniczym, nie będą to jedyne rejsy międzynarodowe jakie w tym sezonie letnim LOT wykona dla pasażerów z Kraków Airport.

W te wakacje polecimy do Chicago oferując w sumie połączenia do dwóch portów w USA, a także do popularnych europejskich kurortów w Chorwacji i Grecji i Albanii i do portów regionalnych w Polsce.”

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport:

 „Witamy serdecznie na krakowskim lotnisku pasażerów, którzy przylecieli pierwszym rejsem z Nowego Jorku do Krakowa. Jesteśmy przekonani, że to połączenie wpłynie pozytywnie na potencjał gospodarczy naszego miasta i regionu. Trasa Nowy Jork – Kraków – Nowy Jork jest doskonałą ofertą zarówno dla podróżujących w celach rodzinnych, jak i turystycznych czy biznesowych. Dzisiaj odbył się pierwszy przylot, a już w sobotę o godz. 13:00 pasażerowie wystartują do Nowego Jorku – stolicy światowego biznesu, finansów, sztuki, kultury.”

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .