Inteligencja w mieście – ciekawe systemy ułatwiające życie

0 Jola Wodniak  |   Turystyka  |   17 maja 2018

Nowoczesne technologie z każdym rokiem rozwijają się coraz bardziej dynamicznie. Nie dziwi więc fakt, że stały się nieodłącznym elementem naszej codziennej egzystencji.

Wiele osób wprost przyznaje, że bez smartfona, aplikacji czy wielu podobnych narzędzi i ułatwień nie wyobraża sobie codzienności.

Smart City – miasto z udogodnieniami

Szczególnie w miastach widać wiele udogodnień, jakie daje stosowanie nowych rozwiązań. Odpowiednie systemy mogą bowiem w bardzo znaczący sposób wspomóc sterowanie ruchem nie tylko komunikacji miejskiej, ale także ułatwiać poruszanie się kierowcom samochodów. Zamontowane w miastach tablice informują kierowców o ewentualnych utrudnieniach w ruchu, ograniczeniach w poruszaniu się czy też o tym, gdzie najbliżej można znaleźć miejsca parkingowe.

Pasażerowie, którzy korzystają z komunikacji miejskiej mogą na bieżąco widzieć aktualny czas przyjazdu interesującego autobusu czy tramwaju, a nie ten szacowany według rozkładu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych elektronicznych tablic na przystankach, na których wyświetlane są aktualne dane. Jednak aby można było konkretne miasto nazwać smart city, istotne jest instalowanie specjalnych systemów. Aby na bieżąco śledzić ruch pojazdów komunikacji miejskiej, muszą mieć one zamontowane właściwe urządzenia, z których dane będą ciągle przekazywane do systemu.

Podobne czujniki ruchu, dzięki którym można o wiele szybciej określić utrudnienia w ruchu w danym miejscu powinny być montowane w wielu miejscach, aby sytuacja na drogach mogła być stale monitorowana. To zaś pociąga za sobą spore koszty, dlatego też nie wszystkie miasta mają możliwość tak szybkiego ich wprowadzenia.

Parking przyjazny kierowcom

Inteligentne parkingi to rozwiązania, które są coraz częściej spotykane zwłaszcza w miejscach takich jak centra handlowe. Dla kierowców, którzy z nich korzystają oznacza to przede wszystkim szybkie i bezproblemowe wyszukanie miejsca parkingowego. Wjeżdżając na parking kierowca widzi, gdzie znajdują się wolne miejsca. Informują o tym nie tylko tablice elektroniczne, ale bardzo często także znajdujące się nad poszczególnymi miejscami światła.

W przypadku wolnego miejsca mają kolor zielony, zaś kolor czerwony oznacza miejsce zajęte. Dzięki temu ruch na parkingach odbywa się znacznie szybciej, co szczególnie w godzinach szczytu ma dość duże znaczenie. Ciągłe doskonalenie tych systemów sprawia, że są one coraz bardziej dokładne i szybciej działają, dostarczając informacji bez najmniejszych problemów.

Przeczytaj o Dubaju, mieście które jest znakomitym przykładem Smart City na dariuszstasik.com

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa