Biuro podróży w Warszawie lub innym mieście – o co pytać, kupując wycieczkę? Sprawdziliśmy

Materiał sponsorowany  |   Turystyka  |   22 sierpnia 2021 10:39

Planujesz urlop, jednak wciąż nie możesz zdecydować, czy wyjazd zaplanujesz samodzielnie, czy skorzystasz z pośrednictwa biura podróży?

Musisz wiedzieć, że ta druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza, zwłaszcza jeśli zależy Ci na sprawnym przebiegu spraw organizacyjnych. Jakie pytania warto zadać, kupując wycieczkę oferowaną przez biuro podróży? W Warszawie i każdym innym mieście będą one identyczne – właśnie dlatego warto to sprawdzić.

Dowiedz się, kto jest organizatorem wycieczki

Wielu podróżujących jest przekonanych, że organizatorem wycieczki, którą zdecydowali się wykupić, jest biuro podróży. Tymczasem duża część touroperatorów gromadzi i proponuje ofertę wielu biur podróży, jak na przykład SunCenter. Warto zatem odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, jaka firma organizuje wycieczkę – po to, by sprawdzić rzetelność touroperatora. Biura podróży cieszące się renomą, dają większą gwarancję, że wyjazd się odbędzie, a Ty odzyskasz zainwestowaną kwotę.

Sprawdź, jakie dokumenty są niezbędne do skorzystania z oferty konkretnej wycieczki

To ważne, zwłaszcza jeśli dotychczas podróżowałeś wyłącznie w granicach Unii Europejskiej. Niewielu podróżujących zdaje sobie sprawę z istnienia, poza dowodem osobistym i paszportem, innych dokumentów, uprawniających do wjazdu na terytorium konkretnego państwa, na przykład – wiz.

Duże znaczenie ma także kwestia ważności posiadanych dokumentów. Może się zdarzyć, że przekroczenie granicy będzie możliwe tylko wówczas, jeśli Twój paszport będzie ważny jeszcze przez co najmniej 180 dni.

Zatem, zanim pojawisz się w umówionym miejscu, w dniu wyjazdu bądź wylotu, zapytaj (najlepiej w momencie wyboru konkretnej wycieczki) o to, jakie dokumenty są wymagane w podróży. Pamiętaj, że obowiązek posługiwania się ważnym paszportem (dowodem osobistym albo wizą) najczęściej dotyczy również dzieci. Warto odpowiednio wcześnie zgromadzić niezbędne informacje – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek.

Zapytaj, ile bagażu możesz zabrać

Nie ma znaczenia, czy podróżujesz solo, w parze, czy z całą rodziną – ograniczenia, co do ilości, rozmiaru i wagi bagażu najczęściej dotyczą wszystkich i mogą być bardzo różne. Zatem, zanim kupisz komplet walizek, upewnij się, czy ich rozmiar i ciężar pozwolą Ci zabrać wszystko, czego potrzebujesz i jednocześnie – nie przekroczyć narzuconych odgórnie ograniczeń.

Znajomość obowiązujących limitów jest konieczna – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, na przykład dodatkowych opłat (zwłaszcza że te potrafią być naprawdę wysokie!).

Ustal, o której godzinie musisz pojawić się na lotnisku

Zdecydowałeś się na wakacje z biurem podróży? Nie zapomnij ustalić z touroperatorem, o której godzinie powinieneś pojawić się na lotnisku. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy musisz pokonać kilkadziesiąt albo kilkaset kilometrów, by dotrzeć na miejsce wylotu. Jeśli okaże się, że samolot startuje we wczesnych godzinach porannych, być może dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie noclegu w mieście, w którym zlokalizowane jest lotnisko? Zwłaszcza że odprawa rozpoczyna się najczęściej dwie lub trzy godziny przed startem.

Jesteś zainteresowany konkretną ofertą, proponowaną przez biuro podróży w Warszawie? Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że samolot będzie startował z tamtejszego lotniska, niemniej warto dobrze zaplanować dzień wylotu i pojawić się na lotnisku o odpowiedniej porze.

Zadbaj, by siedzieć w pobliżu osób, z którymi lecisz

To ważne, zwłaszcza że lot może trwać nawet kilka godzin. Jak to zrobić? Już na etapie wyboru konkretnej oferty, proponowanej przez biuro podróży, zapytaj, czy jest możliwość rezerwacji miejsc sąsiadujących. Pamiętaj jednak, że najczęściej takie udogodnienie wiąże się z dodatkowymi opłatami, niemniej – ma ogromny wpływ na komfort podróży.

Upewnij się, jaki jest całkowity czas podróży z miejsca wylotu do miejsca zakwaterowania

Decydując się na wakacje z biurem podróży działającym w Warszawie, innym mieście lub online, jesteś zdania, że nie musisz się o nic troszczyć? Niestety, to błędne przekonanie – zwłaszcza jeśli mowa o całkowitym czasie podróży.

Często podawany przez biuro podróży czas podróży odnosi się tylko do czasu lotu, z pominięciem czasu transferu z lotniska, do miejsca zakwaterowania. Tymczasem okazuje się, że to może mieć ogromne znaczenie – zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. W końcu czas przejazdu autokarem, z lotniska do hotelu może wynosić nawet 3 godziny.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .