Akcja Symbiocene I. Flora, lokalny skarb natur

Jola Wodniak  |   Turystyka  |   12 czerwca 2023 14:19
Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku (MOKSiR) i Fundacja Biotop Lechnica zapraszają na wydarzenie Akcja Symbiocene I. Flora, lokalny skarb natury.

W programie wydarzenia znajdują się krótkie filmy eksperymentalne z Biotopu Lechnica autorstwa Marcina Saroty i Marka Styczyńskiego, a następnie uczestnicy spotkania wybiorą się na etnobotaniczny spacer „Pamięci Tundry” do naturalnego, bagiennego lasu „Gruszka”. 

Akcję zakończy, niespełna godzinna instalacja dźwiękowa „pod wiaduktem”, zbudowana z pomocą głosu i akustycznych brzmień rzadkich instrumentów i obiektów muzycznych. Instalacja wydarzy się za sprawą Anny Nacher i Marka Styczyńskiego, tworzących od 25 lat autorski projekt Zaginiona Przestrzeń KARPATY MAGICZNE (The Magic Carpathians).

„Spotkajmy się w poniedziałek 19 czerwca o godz. 18 w siedzibie MOKSiR przy placu Kilińskiego 3” – zachęcają do przyjścia organizatorzy.

Anna Nacher

Profesorka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zajmuje się zawodowo sztuką cyfrową, uczestniczy w międzynarodowych projektach z tej dziedziny, a także współpracuje z artystami w ramach własnych projektach z nurtu eksperymentów dźwiękowych. 

Marek Styczyński

Mgr inż. leśnictwa zajmuje się etnobotaniką i permakulturą, a zawodowo był ekspertem w zakresie ekologii terenów górskich i gatunkowej ochronie roślin i zwierząt. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie zajmował się obszarami Natura 2000 jako główny specjalista.

Razem, od 2014 roku prowadzą Ośrodek Praktyk Bioregionalnych BIOTOP LECHNICA na słowackim Zamagurzu, od kwietnia 2023 działający w ramach Fundacji Biotop Lechnica. W 1998 roku utworzyli projekt muzyczny o charakterze eksperymentalnym pod nazwą Zaginiona Przestrzeń – Karpaty Magiczne, który znany jest pod skróconą nazwą: Karpaty Magiczne / The Magic Carpathians. Karpaty Magiczne mają spory dorobek płytowy, koncertują regularnie w Europie i odbyli dwie duże trasy koncertowe w USA.

Razem i osobno wiele podróżują i piszą książki, ostatnia z nich to „Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej” Marka Styczyńskiego, której premiera odbyła się w maju 2023r. Mieszkają w Krakowie i w Lechnicy na Słowacji

Marcin Sarota

Urodzony w Nowym Sączu, znowu tam mieszka. Posiada dyplom z ekonomii, politologii a ostatnio uzyskał ze sztuki (2015 rok, PWSZ w Nowym Sączu, cyfrowa kreacja obrazu, dyplom w pracowni grafiki u profesora Krzysztofa Tomalskiego). 

Od wielu lat współpracuje z Jackiem Mazanecem tworząc i grając w przedstawieniach teatralnych (off-Teatr Słowa „trzynastka”) oraz pomagając przy powstawaniu płyt z muzyką Jacka Mazaneca. Najczęstszy zakres fotograficznej działalności artystycznej to „archeologia fotografii” (techniki non-camerowe jak fotografia organiczna, „pinhole”, solarigrafia). Poza tym zajmuje się grafiką, plakatem, malarstwem. 

Ma na swoim koncie dwie wystawy indywidualne (podczas Festiwalu „Widzi się” w 2013 roku oraz w 2014 roku w Galerii Sokół w Nowym Sączu – „Się!”) oraz był uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych, m.in.: Warszawa – Instytut Teatralny; Ostrów Wielkopolski – Remis: biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu (od 2015 roku); „Instynkt” Tarnów (2014) i innych. W 2015 roku był pomysłodawcą i współorganizatorem (razem z Markiem Styczyńskim i Bogdanem Kiwakiem) projektu „Trio Organiczne” – wystawy prac fotografii organicznych (Kiwak, Sarota) i muzyki (Styczyński).

„Zapraszamy na wydarzenie, pamiętając o turystycznym ubiorze” – dodają organizatorzy.

 

MOKSiR w Chełmku i Fundacja Biotop Lechnica