Zimówki nadają się do wymiany? Gdzie kupić korzystnie nowe opony zimowe

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   28 września 2021 12:03

Zimowe opony nie mają łatwego zadania. Zimowe drogi są nie tylko pełne śniegu. W trakcie tej pory roku na ulice trafia chemia, piasek, sól.

Na żywotność opony wpływa również żwir czy odłamki lodu. Z pewnością letnie ogumienie nie przeżyje jednego sezonu, po tak wyczerpującej eksploatacji, co będzie niosło za sobą kolejne koszty. Dlatego przed pierwszym śniegiem oraz mrozem warto zaopatrzyć się w nowe opony zimowe. Jak poznać, że ogumienie nie nadaje się już do użytku? Gdzie kupić nowe opony?

Kiedy należy wymienić opony zimowe na nowe?

Nowe opony możesz znaleźć w wielu sklepach, zarówno w okolicy miejsca zamieszkania, jak i w internecie m.in. na SklepOpon.com. Nie każdy jest jednak w stanie ocenić, czy stare ogumienie nadaje się jeszcze do użytku, czy nadszedł już czas, aby je wymienić. Warto, jednak nadrobić te zaległości, gdyż opony bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo na drodze. Nawet najlepsi kierowcy nie są w stanie nic zrobić, gdy wpadną w poślizg, a wcześniej zakupione ogumienie czasy świetności ma już dawno za sobą. Co świadczy o tym, że opona nadaje się do wymiany?

Zużycie opony można ocenić po wysokości bieżnika. Pomiędzy blokami można znaleźć zgrubienie (wskaźnik TWI), które jest wartością graniczną. Według polskiego prawa bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm wysokości. Nie warto jednak czekać, aż opona będzie kompletnie „łysa”. Lepiej wymienić ogumienie na nowe, gdy wysokość bieżnika wynosi około 4 mm.

Kolejnym czynnikiem, który kwalifikuje oponę do wymiany, jest jej nierówne zużycie. Jeśli ogumienie ściera się z jednej strony, warto sprawdzić zbieżność geometrię kół. Kondycja gumy również ma ogromne znaczenie. Stare opony uginają się pod ciężarem pojazdu i pogarszają właściwości jezdne. Aby sprawdzić datę produkcji ogumienia, wystarczy spojrzeć na dany produkt i odczytać cztery cyfry po skrócie „DOT”. Pierwsze dwie to numer tygodnia, a kolejne rok. Jeśli okaże się, że opona ma już ponad 10 lat, to zdecydowanie czas ją wymienić na nową.

Na koniec warto wspomnieć o ząbkowaniu opony. Mamy z nim do czynienia, gdy pojedyncze bloki bieżnika ścierają się nierównomiernie. Ta przypadłość może dotyczyć również względnie nowych opon. Pojawia się, gdy auto ma uszkodzone amortyzatory lub kierowca ma zbyt łagodny styl jazdy.

Gdzie kupić nowe opony zimowe?

To bardzo ważne pytanie. Jeszcze kilka lat temu kierowcy obawiali się zakupów opon przez Internet, jednak obecnie zmienia się ta tendencja. Osoby poszukujące nowego ogumienia coraz częściej korzystają z tej możliwości. Dlaczego? Przede wszystkim sklepy internetowe zapewniają większy wybór produktów. Dodatkowo są one niejednokrotnie w atrakcyjnej cenie.

Sklepy internetowe oferują różnego rodzaju promocje, rabaty dla stałych klientów, dzięki czemu możesz zaoszczędzić parę złotych. Również w trakcie zakupów w Internecie możesz liczyć na pomoc ze strony doradców oraz fachowców. Istnieje możliwość porozmawiania z nimi w formie czatu lub poprzez infolinię. Nie musisz się, więc martwić, że zostaniesz z tym sam. Wyszukiwarka internetowa pozwala Ci także porównać różne modele oraz poznać opinię o nich innych kierowców. Opony zakupione w Internecie mogą zostać dostarczone do praktycznie każdego miejsca w Polsce, więc nie musisz się martwić kwestią transportu.

Z drugiej strony ogumienie to taki element wyposażenia auta, którego raczej nie będziesz w stanie założyć samodzielnie. Konieczna będzie wizyta w warsztacie wulkanizacyjnym. Niektóre sklepy współpracują z serwisami montującymi opony, oferując możliwość dostarczenia ogumienia bezpośrednio do miejsca, gdzie można je zamontować.

Dlaczego warto kupić nowe opony zimowe?

Pamiętaj także, że nawet najdroższe auto nie poradzi sobie w zimowych warunkach w letnich oponach. To, że samochód skrywa najnowocześniejsze technologie, nie oznacza, że wjazd na oblodzone wzniesienie na letnim ogumieniu nie będzie stanowić problemu. Jazda na zużytych oponach zimowych również nie jest bezpieczna. W momencie, gdy ogumienie jest stare, a bieżnik wytarty lub nierównomiernie zużyty, droga hamowania staje się o wiele dłuższa. Ciężko również przewidzieć zachowanie opon na krętych drogach. Zużyta zimowa opona nie ułatwi szybkiego startu ze skrzyżowania. Dlatego warto przed pierwszymi mrozami oraz opadami śniegu kupić nowe ogumienie.

Kupuj opony z głową!

Jak widać, w dzisiejszych czasach zakup opon nie stanowi większego problemu. Możesz to zrobić zarówno w serwisie stacjonarnie, jak i w sklepie internetowym. Duży wybór, możliwość porównania poszczególnych produktów oraz zapoznanie się z opiniami innych kierowców, zdecydowanie przemawia za zakupem ogumienia online. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .