Zdrowe i pyszne, czyli nowe trendy w automatach z jedzeniem

Materiał sponsorowany  |   Kulinaria,Styl życia  |   15 stycznia 2020 06:07

Temat odżywiania dzieci w polskich szkołach powraca co jakiś czas w publicznej debacie. W latach 2014-18 odsetek dzieci cierpiących z powodu nadwagi wzrósł z 19.9% do 21,7%.

Władze szkół próbują różnych sposobów, by wpłynąć na żywieniowe przyzwyczajenia podopiecznych. Jakie przekąski rządzą na szkolnych korytarzach?

Dieta u dzieci – dlaczego jest tak ważna?

Prawidłowe odżywianie to bardzo istotny aspekt, zwłaszcza w życiu dzieci w wieku szkolnym. Żeby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, należy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę składników odżywczych. Dostarczona energia musi zapewnić warunki do rozwoju fizycznego i intelektualnego. Zapotrzebowanie kaloryczne u dziecka oscyluje w granicach od 1750 do 2500 kalorii.

W skład codziennej diety powinny wchodzić m.in. białko, węglowodany, tłuszcz oraz witaminy i minerały. Wzbogacajmy dziecięcy jadłospis o produkty mleczne, ryby, jaja, owoce, warzywa oraz mięso.

Dieta szkolna – jaka jest naprawdę?

Nie zapominajmy jednak o tym, że dzieci uwielbiają sięgać po różnego rodzaju przekąski między posiłkami. Przerwa lekcyjna to jedynie kilka minut wolnego czasu, maluchy nie zawsze poświęcają go na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Zamiast tego wybierają słodkie batoniki, chipsy i inne, często niezdrowe przysmaki.

Dużą rolę w odżywianiu dzieci odgrywa szkolne zaopatrzenie. Miejscowe sklepiki po dziś dzień kojarzą się głównie z dużą ilością słodyczy, napojów gazowanych i podobnych przekąsek. Część niezdrowych produktów zniknęła ze sklepowych półek w 2015 roku, za sprawą tzw. ustawy sklepikowej. I choć problem wciąż istnieje, to przepisy pomogły otworzyć szkolne drzwi zdrowym i pożywnym przekąskom.

Dodatkowym źródłem zaopatrzenia dzieci w przekąski są automaty z jedzeniem. W ostatnich latach ich wyposażenie również się zmieniło dzięki takim firmom jak eBakalland. Z maszyn zaczęły znikać czekoladki i batoniki, a w ich miejscu pojawiły się batoniki zbożowe, bakalie, orzechy i inne artykuły dostarczające składników odżywczych. Takie rozwiązanie może przysłużyć się w promocji zdrowego odżywiania wśród najmłodszych.

Zdrowe przekąski – źródło drogocennych składników

Co w takim razie kryje się pod pojęciem zdrowych przekąsek dla dzieci? Wybór produktów jest ogromny, a producenci robią wszystko, żeby zadowolić zarówno młodych konsumentów, jak i ich rodziców. Doskonałą przekąską będą orzechy, migdały, rodzynki i suszone owoce. To przede wszystkim bogate źródło składników odżywczych.

Magnez niweluje uczucie zmęczenia, żelazo pomaga utrzymać prawidłowe funkcje poznawcze, a mangan dba o metabolizm energetyczny. Popularną przekąską są także batoniki zbożowe, często zawierające słodkie dodatki, jak np. kakao. Dzięki temu z łatwością trafiają w gusta najmłodszych.

Dbajmy o zdrowe nawyki najmłodszych

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko korzysta z automatów z jedzeniem, czy szkolnego sklepiku, pamiętajmy, że nawyki żywieniowe wynosi z domu. Zadbajmy więc nie tylko o zdrowe przekąski, ale także nawyk jedzenia o regularnych porach. Nie lekceważmy także drugich śniadań – pomagają one w utrzymaniu koncentracji.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa