Zbadaj piersi. Mammobus stanie w dwóch miejscowościach

Redakcja FO  |   Fakty,Styl życia  |   8 listopada 2019 10:33

Panie w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Mammobus przyjedzie do Brzeszcz i Polanki Wielkiej.

W badaniu mogą wziąć udział kobiety między 50 a 69 rokiem życia, które są ubezpieczone i nie są leczone z powodu raka piersi, a także nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Jedynie 38 procent uprawnionych Polek zgłasza się na kontrolne badania mammograficzne

Co roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom z nich – mamom, siostrom, przyjaciółkom. Kobiety zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na samopoczucie, dlatego panie rzadko zadają sobie pytanie, czy ta choroba może ich dotyczyć.

Tymczasem tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala to skutecznie sprawdzić.

„Szczególnie zależy nam na dotarciu do pań z roczników 1966-1969, ponieważ niestety nie otrzymują one indywidualnych zaproszeń na badania mammograficzne” – mówi Anna Niemirska z firmy Lux Med, organizatora badań.

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego

Wykonywane jest przez wyspecjalizowany, doświadczony personel medyczny. Jest szybkie i całkowicie bezpieczne. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego oceniane są przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych, nawet trzech lekarzy.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie dostępna:
– we wtorek 26 listopada w godzinach 9-16, na parkingu przy klubie sportowym Górnik, przy ulicy Ofiar Oświęcimskich
– w czwartek 28 listopada w godzinach 9-16, przy Ochotniczej Straży Pożarnej, przy ulicy Kasztanowej 2.

 

 

Czy badanie jest bezpieczne?

Mammografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Dawka promieniowania w trakcie badania jest porównywalna z dawką pochłanianą w trakcie prześwietlenia zęba czy promieniowaniem, jakie występuje w samolocie.

Czy muszę zgłaszać się na mammografię, mimo iż wykonuję samobadanie piersi?

Tak, kobiety, które regularnie (raz w miesiącu) przeprowadzają samobadanie piersi, mogą wykryć guz wielkości około 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który okazałby się zmianą złośliwą, jest zwykle nowotworem w I stopniu zaawansowania i jest prawie w 100% wyleczalny.

Mammografia daje szansę na wykrycie guzków już kilkumilimetrowych oraz zmian tzw. bezobjawowych (przedklinicznych), czyli we wczesnym stadium zaawansowania, zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby, jak wyczuwalny guzek w piersi, wciągnięcie brodawki sutkowej, wciągnięcie skóry, zniekształcenie zarysu piersi czy pojawienie się powiększonych węzłów chłonnych w dole pachowym

„Prosimy o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii”  – dodaje Anna Niemirska.

Potrzebna rejestracja

Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub za pośrednictwem na formularza. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa