Zasiedzenie służebności gruntowej. Co to jest trwałe i widoczne urządzanie?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   22 września 2020 06:00

Aby nabyć służebność gruntową przez zasiedzenie nie wystarczy tylko korzystać z cudzego gruntu w zakresie odpowiadającym danej służebności przez wymagany ustawą czas, tj. 20-30 lat.

Przepis art. 292 k.c. stanowi, że:

„Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia.”

Oznacza to, że warunkiem koniecznym do nabycia służebności w drodze zasiedzenia jest korzystanie z trwałego i widocznego urządzenia.

Trwale i widoczne urządzenie? Co to jest? Jak należy ten zwrot rozumieć?

Aby zobrazować jak najlepiej pojęcie trwałego i widocznego urządzenia posłużę się przykładami na które powołały się Sądy w rozpatrywanych przez siebie sprawach.

Zanim jednak przejdę do konkretnych przykładów pamiętajcie, że aby urządzenia do korzystania ze służebności uznać za trwałe i widoczne muszą one być wynikiem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego.

Trwałe urządzenie

Trwałym i widocznym urządzeniem w rozumieniu powyższym jest okno otwierane na zewnątrz tak, że sięga ono w przestrzeń nad gruntem sąsiada, podobnie jak np. rynna odprowadzająca wodę. (SN z 12.2.1980 r., III CZP 83/79)

Trwałym i widocznym urządzeniem jest studnia do czerpania wody (SN z 8.11.1983 r., III CO 4/83).

Widoczny na powierzchni ziemi osadnik wraz z dołączona do niego rurą kanalizacyjną, znajdującą się pod powierzchnią gruntu, mogą być – w okolicznościach konkretnej sprawy – uznane za trwałe i widoczne urządzenie (SN 24.4.2002 r., V CKN 972/00)

Utwardzone żwirem koleiny drogi stanowią trwałe i widoczne urządzenie gruntowe bowiem są one niewątpliwie efektem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego mającego na celu przystosowanie do korzystania gruntu służebnego, jako konkretnego szlaku drożnego o jednoznacznie wskazanej trasie jego przebiegu. (SN z 11.5.2000 r., I CKN 273/00)

Tyle jeżeli chodzi o definicję trwałego urządzenia

Co natomiast należy traktować jako widoczne urządzenie? 

O tym w dalszej części tekstu, który w całości znajduje się w naszym nowym wpisie pt.: Zasiedzenie służebności gruntowej – co to jest trwałe i widoczne urządzanie?”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa nieruchomości, zapraszam do lektury naszego bloga – ZASIEDZENIE NIERUCHOMOŚCI I SŁUŻEBNOŚCI.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa