Zacznij pracować na stojąco. Dowiedz się dlaczego warto wybrać biurko z regulowaną wysokością

0 Materiał partnerski  |   Styl życia  |   12 października 2017

W dzisiejszych czasach jesteśmy skazani na nieustanne siedzenie. Jadąc samochodem, przebywając w szkole, pracując w biurze, jedząc posiłki czy oglądając telewizję, ciągle siedzimy.

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że spędzamy w takiej pozycji ponad 7 godzin dziennie. Nasz szkielet nie jest jednak przystosowany do ciągłego siedzenia, gdyż taki tryb życia ma bardzo poważny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdź dlaczego warto wstać z krzesła i pracować na stojąco.

Pomyśl o zdrowiu

Musisz wiedzieć, że siedzenie nie jest naturalną pozycją dla człowieka. Taki tryb życia może poważnie Ci zagrozić. Godziny spędzone w samochodzie, przed komputerem, a potem odpoczynek w domu przed telewizorem. Jeśli nie uprawiasz nawet rekreacyjnie żadnego sportu, nie chodzisz zbyt dużo w ciągu dnia, może to spowodować problemy ze zdrowiem. Siedzenie przyczynia się do wielu schorzeń i chorób, są to przede wszystkim wady postawy, nadciśnienie i nadwaga. Spędzając co najmniej 5 godzin dziennie na krześle ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta o 15%. Twój organizm nie jest w stanie wykorzystać dostarczanych mu kalorii, czego skutkiem jest odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wpływa to oczywiście negatywnie na układ krążenia, zwiększa zagrożenie zachorowania na niektóre nowotwory i uszkadza stawy i kręgosłup. Nadwaga dodatkowo obciąża układ ruchu powodując liczne zwyrodnienia stawów.

Zadbaj o kręgosłup

Siedzący tryb życia rujnuje nasz kręgosłup. Obciążamy go dwukrotnie bardziej niż w pozycji stojącej. W wyniku braku ruchu mięśnie utrzymujące szkielet są osłabione i dochodzi do zaburzenia naturalnej krzywizny kręgosłupa. Przekłada się to na częste bóle odcinka szyjnego, lędźwi, barków, głowy i szyi. Nie bez znaczenia jest wpływ siedzenia na wady postawy. Coraz częściej pojawiają się takie deformacje jak np. odstające łopatki, skolioza, czy okrągłe plecy.

Co zrobić, aby siedzieć mniej?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować siedzenia z naszego życia ale możemy istotnie zredukować ilość godzin spędzonych w tej pozycji w ciągu dnia. Z pomocą przychodzą biurka z regulowaną wysokością blatu. Umożliwiają one pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak również stojącej. Jest to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie w produkcji mebli biurowych. Idealnie sprawdzą się w przypadku prowadzenia stylu życia FIT. Praca przy takim biurku jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla naszych nóg i kręgosłupa. Zaleca się zmiany trybu pracy w zależności od poziomu zmęczenia, przykładowo na początku 20 minut stojąc i 30 minut siedząc.

Jak działają biurka z regulowaną wysokością blatu?

Przy użyciu podnośnika możesz w zaledwie kilka sekund dokonać zmiany wysokości blatu, decydując w jakiej pozycji chcesz aktualnie pracować. Na rynku dostępne są podnośniki automatyczne i manualne. W przypadku automatycznych podnośników wystarczy naciśnięcia jednego guzika, aby dopasować wysokość biurka do naszych potrzeb. Natomiast manualne podnośniki charakteryzują się specjalnym mechanizmem zaprojektowanym tak, by umożliwić podnoszenie i opuszczanie w zaledwie kilka sekund. Takie biurka przeznaczone są do wszelkiego rodzaju zadań. Mogą być wykorzystane jako stoły kreślarskie lub do typowej pracy z komputerem.

Będąc w ruchu pracujesz bardziej efektywnie

W pozycji siedzącej nie oddychasz prawidłowo czego efektem jest płytki oddech. W ten sposób nie dostarczasz swoim komórkom odpowiedniej ilości tlenu, co powoduje szybsze zmęczenie. Będąc w ruchu poczujesz się zdecydowanie lepiej, siedząco-stojący tryb pracy wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia, lecz przede wszystkim samopoczucia, koncentracji i efektywności.

Foto:wikimedia.org
Źródło: elevodesk.eu

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa