Wycieczka do lasu – na co trzeba uważać?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   29 maja 2018 21:36

Ciepłe dni sprzyjają wycieczkom do lasu. Spacer po takich terenach zazwyczaj kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i wyciszeniem, dlatego warto zadbać, aby pozostało tak również po powrocie.

W leśnych gąszczach, trawach i drzewach żyje wiele stworzeń, które nie zawsze są sympatyczne i miłe. Zanim podejmie się decyzje o spacerze po leśnych ścieżkach, należy zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą tam na odwiedzających czekać.

Kleszcze i owady – wróg numer jeden

Niepozorne, często ledwo widoczne – kleszcze oraz owady to wróg numer jeden podczas leśnych spacerów. O ile w przypadku owadów spotkanie z nimi nie zawsze jest takie niebezpieczne, o tyle kleszcze są zdecydowanie groźniejsze. Mogą przenosić poważne choroby, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać. Warto mieć na sobie ubranie, które będzie chronić przede wszystkim szyje, ręce oraz nogi.

Zabierając ze sobą psa, należy zapewnić mu odpowiednią ochronę – najlepiej sprawdzi się tutaj obroża kiltix dla dużych psów, która skutecznie zwalcza kleszcze oraz pchły. Nie wolno też w pełni ignorować owadów – trzmiele czy szerszenie to także bardzo niebezpieczne stworzenia dla człowieka, a ich jad ma silne działanie alergiczne.

Dzikie zwierzęta i trujące rośliny

Najczęściej las kojarzy się ludziom z niebezpiecznymi wilkami czy niedźwiedziami. Las to miejsce, gdzie należy zachować odpowiednią ciszę – żyją w nim dzikie zwierzęta, więc nie wolno zakłócać ich spokoju, bo można sprawić tym sobie wiele problemów. Spłoszone sarny oraz dziki to takie samo zagrożenie, co wilk czy niedźwiedź.

Wystraszone, będą uciekać bardzo szybko, tratując ludzi. Jednak nie tylko zwierzęta są groźne w lesie – także piękne i kuszące owoce oraz grzyby to poważne zagrożenie. Do najpopularniejszych trujących roślin w polskich lasach należy barszcz Sosnowskiego, tojad mocny, wawrzynek wilcze łyko, cis pospolity, konwalia majowa, czy wilcza jagoda.

Żmije i tasiemce – je także spotkasz w lesie

Są one najmniejszym z wymienionych zagrożeń, ale nie oznacza to, że należy je ignorować. Ubarwienie żmii zygzakowatej bywa różne (choć najbardziej rozpoznawalna jest po charakterystycznym wzorze na grzbiecie), toteż często trudno dostrzec ją w trawie. Lubi się wygrzewać na słońcu, więc nie trudno spotkać ją na ścieżce.

Aby uniknąć nieprzyjemnego ukąszenia, w tym przypadku wystarczą wysokie i pełne buty, osłaniające nogi. Z kolei larwy  tasiemców mogą ukrywać się na owocach np. jagodach, które zostały zanieczyszczone przez odchody zwierząt, dlatego  dla własnego bezpieczeństwa najlepiej rezygnować z jedzenia dziko rosnących i nieumytych owoców.

Komentarze
  • 1 czerwca 2018 10:17

    patrysia77

    Przede wszystkim na komary trzeba uważam, mnie gryzą i moje dzieciaki jak opętane, dlatego dla siebie zawsze mam jakiś żel łagodzacy, a dla dzieciaków mam plastry xarasan na ukąszenia

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Czego najbardziej Ci brakuje w lockdownie?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .