Wszystkie zalety instalacji fotowoltaicznej

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   6 kwietnia 2023 10:24
Udostępnij

Popyt na instalacje fotowoltaiczne rośnie z dnia na dzień. Społeczeństwo coraz bardziej interesuje się korzyściami płynącymi z ich posiadania. Pamiętając o tym, ważne jest pozyskanie rzetelnych informacji. Na przykład jakie elementy wymagane są do optymalizacji takiej instalacji.

 

Z czego składa się kompletna instalacja fotowoltaiczna?

Kompleksowa, optymalna instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów. Porozmawiajmy o nich.

 

  • Panele fotowoltaiczne: Wszystko zaczyna się oczywiście od samych paneli fotowoltaicznych. Technologia poczyniła w tej materii znaczący postęp. Nowoczesny panel fotowoltaiczny ma znacznie większą wydajność niż jego poprzednicy. W dodatku charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i odpornością na warunki zewnętrzne. Prognozowana żywotność paneli coraz częściej sięga 40 lat.

 

  • Inwerter (hybrydowy): Aby móc korzystać z energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, niezbędny jest inwerter. Korzystanie z wyprodukowanej energii w urządzeniach gospodarstwa domowego wymaga przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny. To samo dotyczy zwrotu energii do sieci. Przydatną funkcją inwertera hybrydowego jest jego dodatkowe zastosowanie, a mianowicie magazynowanie nadmiaru energii we własnej domowej baterii.

 

  • Optymalizator: W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych i inwertera optymalizator stanowi mniej znany element instalacji fotowoltaicznej. A przecież jest bardzo przydatny. Ten elektroniczny chip pozwala maksymalizować wydajność poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Optymalizator SolarEdge zapobiega stratom powstającym podczas produkcji energii. Dzieje się tak na przykład, gdy część paneli fotowoltaicznych pozostaje w cieniu. Optymalizator sprawia, że nie wpływa to na zmniejszenie wydajności pozostałych paneli.

 

  • Domowy magazyn energii: Jak już wspominaliśmy, inwerter hybrydowy umożliwia korzystanie z własnego magazynu energii. Zauważamy, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie we własnym domu. Nie bez powodu: bateria pozwala zachować nadwyżkę prądu na potrzeby późniejszego użycia zamiast oddawać go z powrotem do sieci, co jest rozwiązaniem mniej korzystnym. Dzięki solaredge magazyn energii można korzystać z własnego prądu nawet gdy słońce nie świeci. A to oznacza ekologię i oszczędności.

 

Obecnie niemal każde gospodarstwo domowe ma możliwość montażu własnej kompleksowej instalacji fotowoltaicznej. Po lekturze tego artykułu wiesz już, co oznacza określenie „kompleksowy” w odniesieniu do tego zagadnienia.

Wygląda więc na to, że w najbliższej przyszłości nasze życie stanie się nieco bardziej zrównoważone. Dopiero wówczas będziemy mogli korzystać ze wszystkich możliwości, jakie niesie ze sobą energia słoneczna.