Wirtualna rzeczywistość a ludzki kontakt, czyli jak technologia kształtuje nasze relacje społeczne

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   26 czerwca 2020 13:19

Według danych z raportu przeprowadzonych przez Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social ujawnia, że Polacy średnio spędzają dziennie w internecie 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu dotyczy użycia urządzeń mobilnych. Na co przeznaczamy tak wielką część naszego dnia?

Badania wskazują na to, że większość naszego czasu pochłania „scrollowanie” po portalach social media, od paru lat są to także platformy streamingowe, choćby jakże sławny Netflix. Do tego dochodzi cała masa innego typu rozrywki – od magazynów internetowych po wirtualne kasyna. Te ostatnie są wyjątkowo kuszące, gdyż najnowszy trend wskazuje na to, że to właśnie smartfony wybieramy najczęściej, by poddać się magii hazardu. Ty sam możesz grać już dziś – wybierz najlepsze kasyno mobilne i graj za prawdziwe pieniądze.

Możliwości jest wiele, to fakt. Większość z nas nie wyobraża sobie spędzić jednego dnia bez dostępu do internetu – w pracy, w domu, czy gdziekolwiek indziej się znajdziemy. Oprócz niekończącej się listy korzyści wynikającej z posiadania łączności z internetem, musimy przyjrzeć się też temu mniej pozytywnemu zestawieniu. Możemy snuć opowieści o tym, jak internet zmienił nasz świat na lepsze, ale także przyglądnąć się temu, jak wpłynął na kontakty międzyludzkie.

Spotkania twarzą w twarz… przez ekran monitora

 

Internet zmienił interakcje między ludźmi prawdopodobnie w najbardziej krytyczny sposób w porównaniu z nie-komputerowymi systemami technologicznymi, które zostały opracowane w ciągu ostatnich kilku stuleci. Zmiany w sposobie, w jaki ludzie komunikują się ze sobą we współczesnych czasach – głównie za pomocą inteligentnych aplikacji i Internetu – mają zarówno dobre, jak i złe konsekwencje. Szeroka dostępność urządzeń z dostępem do Internetu oznacza, że ​​bliscy mogą być w kontakcie, gdziekolwiek się znajdują. Teraz, jak nigdy wcześniej, istnieje możliwość być ze sobą wyjątkowo blisko… będąc fizycznie oddalonym od siebie tysiące kilometrów.

Połączenia Skype, FaceTime, Facebook Messenger, Viber i WhatsApp oraz masa innych opcji dają nam solidne możliwości wykorzystania Internetu jako platformy do globalnej komunikacji. Technologia zmieniła nawet niektóre typowe zachowania związane z poznawaniem odległego nam świata i kontaktami z ludźmi poza granicami naszego kraju.

Zapewne dla pokolenia Z pomysł „przyjaźni korespondencyjnej” brzmi jak motyw z filmów science fiction, jednak jeszcze niedawno wielu z nas pisało w szkole listy do rówieśników z odległych krajów. Dziś służą nam do tego fora internetowe, czaty, a nawet konsole do gier. Chociaż technologia pomogła wypełnić lukę globalną, łącząc ludzi za pośrednictwem cyfrowego świata, ci, którzy są fizycznie blisko siebie, często są daleko od siebie z powodu niemożności odcięcia się od urządzeń mobilnych.

Wirtualna intymność

Technologia być może wyeliminowała pewną lukę, ale stworzyła też nową, kolejną barierę. Wirtualny dystans to zjawisko polegające na tym, że ludzie są fizycznie razem, ale są od siebie oderwani, ponieważ są całkowicie pochłonięciprzez swoje urządzenie technologiczne, takie jak laptop lub smartfon. Przekłada się to na pary, rodziców i dzieci oraz wszelkiego rodzaju inne interakcje międzyludzkie przenoszone na dalszy plan, podczas gdy ludzie są zajęci łączeniem się z innymi w przestrzeni cyfrowej za pomocą swoich urządzeń technologicznych.

Często zdarza się, że wolimy wymienić ze sobą kilka wiadomości tekstowych, zamiast spotkać się na kawę w centrum miasta. Nie raz widzimy (a także sami jesteśmy częścią tego zjawiska!), że ludzie chodzą, a nawet siedzą wśród innych, pochylając głowę nad swoim telefonem bez słowa. W ten sposób interakcje i relacje międzyludzkie znacznie się ograniczyły, a sama intymność kreowana między ludźmi przeradza się w automatyczny mechanizm.

Technologia przyczyniła się do zmiany ludzkich zachowań, absurdalnie zmniejszając i zwiększając kontakty społeczne jednocześnie. W czasach, w których roboty i sztuczna inteligencja powoli zaczynać zastępować ludzkie umysły (i ciała!) w miejscach pracy, możemy przypuszczać, że wpłynie to także na relacje społeczne.

Tęsknota za człowiekiem

 

Nie należy jednak przekreślać na dobre mocy technologii, a raczej zacząć używać jej mądrzej i… bardziej po ludzku. To internet ratował nas przed szaleństwem, gdy pandemia zawładnęła światem. Po tygodniach spędzonych w zamknięciu w czterech ścianach, komunikatory internetowe przypomniały nam, jak nigdy wcześniej, jak ważny i konieczny jest kontakt ludzki.

Według badań przeprowadzonych na panelu Ariadna dla o2.pl. społeczeństwo polskie, po zniesieniu restrykcji związanych z rozwojem koronawirusa, najbardziej nie mogło doczekać się… spacerów i spotkań z najbliższymi. To właśnie za fizycznym, realnym kontaktem z drugim człowiekiem stęskniliśmy się najbardziej, co jest dosyć budującą wiadomością na nadchodzącą przyszłość. Oznacza to, że komputerom jeszcze daleko, aby na dobre wyprzeć to, co prawdziwie… ludzkie.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa