Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – co to jest i jak działa?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   24 marca 2022 12:28
Udostępnij

W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się coraz ciekawsze rozwiązania dla spełniania norm energooszczędności. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wpisuje się w takie działanie.

Wypiera ona dotychczas stosowaną wentylację grawitacyjną, dając szansę na stały dostęp w budynku do świeżego i przefiltrowanego powietrza. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co to jest rekuperacja i jak działa.

Co daje sprawna wentylacja w domu?

Dzięki sprawnej wentylacji, z domu odprowadzane jest zużyte powietrze, a doprowadzane świeże. Tym samym przebywanie w budynku staje się komfortowe, a także bezpieczniejsze. Obecne w zużytym powietrzu bakterie, wirusy i grzyby mogą bowiem powodować dodatkowe straty. Przykładem może być chociażby pleśń pojawiająca się na ścianach. Dogodnym środowiskiem do rozwoju grzybów, które ją powodują, są miejsca, gdzie jest bardzo ciepło oraz panuje duża wilgotność powietrza. Bakterie, wirusy i grzyby mogą powodować nie tylko pleśń, ale także rozmaite choroby. Sprawnie działająca wentylacja zapobiega takim sytuacjom.

Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to odpowiedź na dotychczas wykorzystywane rozwiązanie, które jest nieskuteczne. Wybiera ją coraz więcej inwestorów, aby korzystać nie tylko ze świeżego powietrza, ale także oszczędzać pieniądze na ogrzewaniu. Wentylacja mechaniczna opiera swoje działanie na kanałach nawiewnych, wywiewnych, czerpni, wyrzutni oraz urządzeniu centralnym, jakim jest rekuperator. W nim zamontowane są filtry, które oczyszczają powietrze, które na dalszym etapie będzie transportowane do pomieszczeń.

W rekuperatorze znajduje się również wymiennik ciepła, który umożliwia ogrzewanie powietrza. Czyste i ciepłe powietrze trafia do pokoi w całym domu. Więcej na ten temat możesz przeczytać na portalu Obudowiehttps://obudowie.com/wentylacja-mechaniczna-co-to-jest-i-jak-dziala/ 

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, zaczyna się od czerpni. To do niej trafia powietrze, które następnie jest transportowane kanałami do rekuperatora. Jest ono poddawane filtracji, dzięki czemu eliminowane są wszelkie pyłki oraz zanieczyszczenia w postaci grzybów i bakterii. 

Świeże powietrze jest w rekuperatorze poddawane ogrzewaniu. Proces ten polega na odzyskiwaniu energii z odprowadzanego powietrza. Jest ona przekazywana temu, które trafi do pomieszczeń.

Dalej świeże i ogrzane powietrze transportowane jest kanałami do pokoi, gdzie zamontowane są anemostaty. Z kolei te, które jest zanieczyszczone, jest z niego odprowadzane. Ono również przechodzi przez rekuperator, aby dalej trafić do wyrzutni. Stąd już droga tylko i wyłącznie poza budynek.

Czy warto montować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Budynki energooszczędne opierają się w głównej mierze na zastosowanej rekuperacji. Jednak nie tylko one. Wentylacja mechaniczna stała się w wielu przypadkach oczywistym wyborem. Świadczą o tym zalety tego rozwiązania:

  • wysoka wydajność,
  • stały dostęp do świeżego i czystego powietrza,
  • możliwość kontroli całego procesu,
  • brak konieczności otwierania okien zimą, aby przewietrzyć pomieszczenia,
  • ogrzewanie powietrza, co pozwala na oszczędności.

Warto wymienić jeszcze jedną zaletę montażu wentylacji mechanicznej. To możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu “Czyste powietrze”. Tym samym środki na ten cel nie będą pochodzić jedynie z domowego budżetu.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna to skuteczny sposób na wymianę powietrza w budynku. Nie jest ona uzależniona od warunków atmosferycznych oraz różnicy ciśnień. Całym procesem można sterować za pomocą rekuperatora, który stanowi serce wentylacji mechanicznej. Warto zamontować rekuperację, aby mieć stały dostęp do świeżego powietrza, które zwiększa komfort przebywania w budynku, a także pozytywnie wpływa na zdrowie. Jednocześnie zapobiega rozwojowi pleśni.

 

Najnowsze realizacje wideo