Wakacyjne SOS, czyli jak poradzić sobie z wakacyjnymi urazami?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   16 lipca 2021 10:29

Wakacje to przepiękny czas beztroskiego wypoczynku. Zdarza się jednak, że urlopowe szaleństwa kończą się niechcianą kontuzją.

Oczywiście warto cały czas mieć na uwadze swoje zdrowie i unikać urazów. Jeśli jednak przydarzy się nieszczęśliwy wypadek lub zdarzenie, warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Jakie urazy najczęściej zdarzają się podczas urlopu i jak sobie z nimi poradzić?

Wakacje na plaży – oparzenia słoneczne

Pozornie bezpieczne wakacje nad morzem – także niosą ze sobą ryzyko powstania niechcianych urazów. Najczęściej pojawiającym się schorzeniem są oparzenia słoneczne. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest oczywiście zapobieganie. Każda kąpiel słoneczna powinna wiązać się z użyciem odpowiednio dobranego kremu z filtrem.

Na słońcu nie należy też przebywać zbyt długo – dobrym pomysłem może okazać się zaopatrzenie w parasol. Co zrobić, kiedy jednak dojdzie do poparzenia? Na początku należy delikatnie oczyścić skórę – najlepiej pod prysznicem, a później osuszyć ją czystym ręcznikiem. Chłodzące okłady z mleka czy kefiru mają zbawienny wpływ na oparzoną skórę.

Właściwości przeciwbólowe wykazuje również tanina znajdująca się w herbacie – jej też można użyć do wykonania okładów. Na zakończenie skórę warto posmarować kremem z pantenolem, witaminą E czy alantoiną.

Kontuzje na górskich szlakach – jak im zapobiegać?

Miejscem narażającym turystów na powstanie kontuzji są coraz chętniej wybierane szlaki górskie. Piesze wędrówki to niezwykle przyjemna forma aktywnego wypoczynku. Często jednak zdarzają się podczas nich skaleczenia. Jeżeli powstała rana jest niewielka – wystarczy opłukać otarcie czystą wodą, następnie wodą utlenioną i na zakończenie przykleić plaster z opatrunkiem. Mocniejsze skaleczenia wymagają dokładnego odkażenia wodą utlenioną lub solą fizjologiczną, a potem opatrzenia.

Jeżeli z rany wydobywa się duża ilość krwi, należy ją uciskać przy pomocy jałowej gazy, a następnie owinąć uszkodzone miejsce bandażem. Materiały opatrunkowe znajdziesz na wapteka.pl. Jeżeli ranę spowodował przedmiot, który wbił się w ciało – nie należy samodzielnie go wyjmować, lecz jak najszybciej udać się do lekarza. Interwencji medycznej wymagają też wszelkiego rodzaju zwichnięcia, czy skręcenia. Jeśli kontuzjowana noga bądź ręka boli i wystąpił obrzęk należy zastosować chłodzące okłady i zgłosić się na najbliższą izbę przyjęć, aby wykonać zdjęcie rentgenowskie i w razie potrzeby założyć gips.

Leśne spacery – kleszcze dużym zagrożeniem

Wakacje w lesie. Jak postępować w razie ukąszenia przez kleszcza lub węża? Piesze wędrówki niestety wiążą się z obecnością owadów, insektów i innych stworzeń na szlakach. Należy być świadomym istniejącego ryzyka i wiedzieć jak zachować się w razie wystąpienia niechcianego wypadku.

Po każdym powrocie z lasu należy dokładnie sprawdzić czy w żadną część ciała nie wbił się kleszcz. Jeżeli to nastąpiło – należy jak najszybciej się go pozbyć. Pasożyt powinien zostać usunięty przy pomocy specjalistycznego sprzętu dostępnego w aptece.

Można też udać się po fachową pomoc do najbliższej przychodni. Nieco trudniejszą sytuacją jest ugryzienie przez żmiję. Należy jak najszybciej oddalić się od zwierzęcia, zawiadomić o zdarzeniu służby ratownicze, nałożyć opaskę uciskową powyżej miejsca ugryzienia i usztywnić kończynę.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .