polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W większości przypadków to pacjent decyduje o formie podstawowego świadczenia zdrowotnego. Przepisy wskazują, kiedy lekarz może zamienić wizytę w gabinecie na teleporadę i w jakich okolicznościach nie ma prawa tego zrobić. Specjaliści i lekarze pierwszego kontaktu nie mogą odmówić przyjęcia w gabinecie, jeżeli:
Najważniejsze
Są też sytuacje odwrotne, w których lekarz może zamienić planowane przyjęcie w gabinecie na teleporadę. Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ rekomendują, by w poniższych przypadkach to sami pacjenci od razu umawiali e-wizytę, zamiast zapisywać się do przychodni. Dotyczy to zarówno świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, jak i placówek specjalistycznych – konsultacja online lub telefoniczna jest najbardziej wskazana, gdy:
Teleporada powinna być udzielona najpóźniej w następnym dniu roboczym po zgłoszeniu się pacjenta do placówki medycznej – chyba że chory lub opiekun zgodzi się na inny termin. Naturalnie pacjenci muszą wziąć też pod uwagę dni i godziny przyjęć lekarzy w danej placówce.
Na początek lekarz powinien zweryfikować tożsamość pacjenta. W zależności od formy teleporady może to zrobić na podstawie porównania danych przekazywanych przez formularz, deklarację wyboru, z Internetowego Konta Pacjenta, w dokumentacji medycznej lub na okazywanym przez chorego dokumencie (wideoporada). E-wizyta koncentruje się na wywiadzie medycznym, analizie historii leczenia, diagnozie i sformułowaniu zaleceń. W niektórych przypadkach konsultacje na odległość nie wystarczą do rozwiązania problemu zdrowotnego i konieczna będzie wizyta w przychodni, szpitalu czy na pogotowiu.
Po teleporadzie pacjent może liczyć na uzyskanie następujących świadczeń:
Każda przychodnia musi poinformować pacjentów o warunkach realizowania e-wizyt w trzech miejscach – na swojej witrynie internetowej, w miejscu leczenia oraz telefonicznie, jeśli chory wyrazi taką prośbę. Informacja o teleporadzie lekarskiej musi zawierać następujące kwestie:
Dodatkowo placówki medyczne muszą informować o sposobie realizacji uzyskanych w trakcie porady e-recept, zwolnień lekarskich, skierowań do specjalistów i na badania. Powinny również udostępniać instrukcje zakładania IKP. Przepisy, które regulują udzielanie teleporad, znajdują się przede wszystkim w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.