Tampony i podpaski w różowych skrzyneczkach – FILM, FOTO

Jola Wodniak i Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty,Styl życia  |   12 października 2021 05:00

Oświęcimski Instytut Praw Człowieka rozdał wczoraj 71 różowych skrzyneczek na darmowe podpaski i tampony dla dziewczyn i kobiet.

 

Fundacja „Różowa skrzyneczka” i zorganizowana przez nią pod tą sama nazwą ogólnopolska akcja mają na celu walkę z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym.

„Chcemy pomoc w zapewnieniu dostępu do bezpłatnych podpasek i tamponów dziewczętom w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych na terenie naszego powiatu. Stąd w pierwszym etapie naszych działań, dzięki wsparciu oświęcimskiego starostwa, skrzyneczki trafią do wszystkich szkół średnich” – mówi Alicja Bartuś, kierowniczka Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka, który włączył się w akcję.

Przychylnie do „Różowej skrzyneczki” podeszli także włodarze gmin Brzeszcze i Kęty oraz miasta Oświęcimia, którzy wyposażą w takie skrzyneczki podległe im szkoły podstawowe. Takiej potrzeby nie widzą burmistrzowie Chełmka i Zatora oraz gminy Oświęcim.

„Celem jest, aby żadna uczennica z powodu ubóstwa menstruacyjnego, nie musiała opuszczać lekcji” – tłumaczy Aleksandra Bielska z OIPC.

Skrzyneczki chętnie umieszczą też w swoich budynkach ośrodki kultury w powiecie oświęcimskim, a także Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Cafe Bergson i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży.

Parlament Europejski wskazuje, że ubóstwo menstruacyjne dotyka w przybliżeniu jedną na dziesięć kobiet w Europie. Według polskich badań 18 procent kobiet przyznało, że zdarzyło im się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich artykułów higienicznych podczas miesiączki.

W niedługim czasie Oświęcimski Instytut Praw Człowieka zwróci się z propozycją umieszczenia różowych skrzyneczek w szkołach podległych wójtom gmin wiejskich powiatu oświęcimskiego.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz nos sylwestrową?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .