Szkodniki roślin – czym są i jak je zwalczać?

Materiał sponsorowany  |   Meteo,Styl życia  |   9 lipca 2020 13:54

Bardzo często rośliny w wielu ogrodach posiadają szary nalot, dziurawe liście czy zasychające pędy. Jest to znak, że oddziałują na nie szkodniki. Faktem jest, że nie da się całkowicie ich wyeliminować, jednak można w znacznym stopni uchronić przed nimi rośliny.

Ogród nie jest wyłącznie zbiorowiskiem różnorodnych roślin, ale również małym ekosystemem, w którego skład wchodzą gleba, mikroorganizmy, temperatura, nasłonecznienie oraz zwierzęta. Jeżeli wspomniane elementy się równoważą, wówczas zdrowie roślinności jest bezpieczniejsze, więc warto o tym pamiętać.

Co to są szkodniki? Co można do nich zaliczyć?

Szkodnik to nic innego, jak żywy organizm źle oddziałujący na roślinę. Zależnie od gatunku, szkody na roślinach mogą być skrajnie różne. Przykładowo: ślimak jest szkodnikiem, który uszkadza liście rośliny poprzez ich zjadanie, natomiast przędziorek wysysa soki roślinne, co prowadzi do żółknięcia, deformacji, a na koniec wypadania liścia.

Do podstawowych szkodników można zaliczyć:

– roztocze (np. rozkruszki)
– ślimaki (np. pomrowik polny)
– ptaki (np. szpaki)
– ssaki (np. myszy)
– owady (np. mszyce)
– nicienie (np. węgorki)

Zapobieganie występowaniu szkodników

Jak wiadomo, o wiele łatwiej oraz taniej jest zapobiegać, zamiast zwalczać wszelakie szkodniki. Jeżeli jeszcze nie podjęliśmy żadnych działań w tym kierunku, najlepiej jest to jak najszybciej zmienić.  Sposobów na zapobieganie występowaniu szkodników jest wiele, więc nie ma się co martwić, że nie znajdzie się metody najbardziej wam odpowiadającej.

Zwalczanie szkodników

Zapobieganie nie jest w stanie w pełni uchronić roślinności przed atakiem szkodników. W sytuacji, gdy dojdzie do bardziej zmasowanego ataku, należy spróbować odstraszyć lub wyeliminować intruza/ów. Do najpopularniejszych metod zwalczania szkodników należą:

– metoda chemiczna
– metoda biologiczna
– metoda mechaniczna

Metodę najlepiej wybrać po określeniu rodzaju szkodnika, jego liczebności oraz stopnia zagrożenia. W początkowej fazie łatwiej jest zlikwidować wszelakiego gatunku szkodniki i mimo, że możliwe jest to metodą biologiczną, to i tak większość użytkowników decyduje się na metodę chemiczną. Metoda chemiczna polega na użyciu chemii, która ma na celu wytępić negatywnie oddziałujące organizmy. Poza zyskiem w postaci unicestwienia szkodników, metoda ta może narobić również szkody, bo w tym procesie dochodzi także do zabójstwa większości organizmów pożytecznych.

Wśród chemicznych środków szkodnikobójczych wyróżniamy:

– nematocydy (środki nicieniobójcze)
– moluskocydy (środki ślimakobójcze)
– rodentycydy (środki gryzoniobójcze)
– insektycydy (środki insektobójcze)
– akarycydy (środki roztoczobójcze)

Jednym z lepszych sklepów specjalistycznych posiadających środki szkodnikobójcze jest Sklep Dla Ogrodu, w którego ofercie znajduje się wiele ciekawych propozycji w tym zakresie.

 

Do metod mechanicznych można zaliczyć następujące rozwiązania:

– ręczne zbieranie szkodników
– pułapki feromonowe
– stosowanie opasek oraz lepów
– niszczenie najbardziej porażonych części roślin
– specjalne obręcze stosowane na pniach

Biologiczne metody na zwalczanie szkodników w większości przypadków polegają na wykorzystaniu organizmów pożytecznych. Najlepiej zadbać, aby w ogrodzie nie brakowało m.in. jeży, pająków, ropuch, biedronek. Mniej popularnym sposobem zaliczanym do metod biologicznych jest stosowanie wywarów z wybranych roślin, które zawierają substancje zwalczające dany rodzaj szkodnika.

Jeżeli opryskamy odpowiednio wywarem, naparem gnojówką czy wyciągiem, możemy być raczej pewni, że pozbędziemy się niechcianego intruza.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa