Sprawdź, czy masz zdrowe płuca

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Styl życia  |   12 listopada 2018

Osoby z terenów najbardziej zanieczyszczonych smogiem powinny sprawdzić stan swoich płuc. Najprostszym i nieinwazyjnym sposobem badania jest spirometria.

Polega na badaniu objętości i pojemności płuc

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, trwa kilka minut i jest bezbolesne. Badany otrzymuje papierowy wynik i informację, czy zalecane jest udanie się do lekarza specjalisty. Badanie wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, na profesjonalnym sprzęcie.

Zbliża się zima, a tym samym sezon grzewczy. Niestety, wraz z nimi nieodłączny od lat smog. Zanieczyszczenie powietrza, spowodowane jest głównie ogrzewaniem budynków jednorodzinnych w przestarzały sposób.

Z tego powodu corocznie wdychamy olbrzymie ilości zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych i benzo[a]pirenu, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w naszym rejonie można przyrównać do palenia kilku tysięcy papierosów rocznie.

Smog

Smog może powodować wiele chorób, w tym m.in. serca i układu krwionośnego czy układu nerwowego. Najczęściej łączony jest jednak z chorobami układu oddechowego. Może powodować nie tylko problemy z oddychaniem, kaszel, katar, ale również astmę, przewlekłe infekcje dróg oddechowych, a nawet raka płuc.

Osoby z terenów najbardziej zanieczyszczonych, a więc również z naszego rejonu, powinny sprawdzić stan swoich płuc. Najprostszym, nieinwazyjnym sposobem badania jest spirometria. Polega ona na badaniu objętości i pojemności płuc.

Bezbolesne badanie

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, trwa kilka minut i jest bezbolesne. Badany otrzymuje papierowy wynik i informację, czy zalecane jest udanie się do lekarza specjalisty. Badanie wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, na nowym sprzęcie (aparat LungTest Handy firmy MES).

W gminie Oświęcim będzie można skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych w godzinach 10-16, w dniach:

13 listopada w Zaborzu – teren przy przedszkolu ul. Grojecka 54

15 listopada w Broszkowicach – przy domu ludowego, ul. Klubowa 7

23 listopada we Włosienicy – przy OSP, ul. Suskiego 31

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa