Schody zabiegowe – czy sprawdzą się w twoim domu?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   2 marca 2021 15:54

Nie ma wiele gorszych rzeczy, niż niefunkcjonalne rozwiązania w naszym domu. Dom jest przecież przestrzenią, w której spędzamy najwięcej czasu lub do której powinniśmy chcieć wracać.

Funkcjonalność stoi obok stylu i choć dla niektórych jedno jest ważniejsze od drugiego, nie ulega wątpliwościom, że w niepraktycznym domu żyje się gorzej. Z tego powodu, powinniśmy przy projektowaniu naszych wnętrz, wziąć pod lupę takie elementy, jak schody.

Niewiele o schodach myślimy, gdy nie stanowią problemu, jednak inaczej sytuacja wygląda, gdy posiadamy schody niedostosowane do naszych potrzeb, schody niefunkcjonalne. Schody zabiegowe, choć to jedne z popularniejszych konstrukcji, mogą okazać się nietrafione w naszej przestrzeni. Co warto wiedzieć o tych schodach?

Konstrukcja schodowa

Schody zabiegowe od schodów jednobiegowych różnią się tym, że występuje w ich konstrukcji skręt. Skręt ten zazwyczaj ma 90 stopni, czasem 180 stopni. Od schodów dwubiegowych schody zabiegowe wyróżnia fakt, że brak w nich spocznika. Schody te zamiast tego posiadają przy skręcie stopnie, które rozszerzają się, przybierając kształt trójkąta lub rombu.

Dzięki takiej konstrukcji schody zabiegowe sprawdzają się w domach, gdzie zależy właścicielom na oszczędzeniu przestrzeni. Takie schody zajmują mniej miejsca, niż na przykład schody dwubiegowe, mogą być także wkomponowane w otwartą przestrzeń, co eliminuje konieczność zamykania ich w klatce schodowej.

Nie dość, że schody zabiegowe dobrze sprawdzają się przy tego typu projektach w sensie praktycznym, to jeszcze mogą prezentować się niezwykle stylowo i dodawać naszemu wnętrzu dynamiki i lekkości. Z tych powodów to dosyć popularna konstrukcja schodowa.

Dlaczego schody zabiegowe mogą nie sprawdzić się w twoim domu?

Schody zabiegowe, tak jak każde inne, posiadają również wady, których warto być świadomym, zanim zdecydujemy się na nie. Jeśli schody zabiegowe są zbyt wąskie (optymalnie schody powinny mieć szerokość 90 cm, by umożliwić swobodne wymijanie się osób), mogą być niewygodne w użytkowaniu. Fakt ten może być szczególnie problematyczny dla seniorów, którzy mogą mieć większe trudności z pokonywaniem tych schodów.

Nie jest to regułą, wiele zależeć będzie od samego projektu konkretnych schodów, jednak jeśli w naszym domu mieszkają osoby w podeszłym wieku, warto zastanowić się, czy taki wybór jest na pewno odpowiedni, a jeśli wybierzemy schody zabiegowe, to warto dobrać do nich balustradę i poręcze, które ułatwią korzystanie z nich wszystkim domownikom. Pamiętajmy, że schody są ważne, a przekonać się o tym możemy właśnie wtedy, gdy ich projekt jest zły i niepraktyczny.

 

Źródło: Fontanot Shop

Płynność, styl i lekkość

Schody zabiegowe cieszą się dużą popularnością, gdyż umożliwiają stworzenie ciekawych projektów wnętrz. Schody te mogą i często stanowią ciekawy element wystroju, właściciele chcą je eksponować. Schody mogą być ozdobą w naszych wnętrzach, wystarczy poświęcić nieco czasu na ich zaprojektowanie – wtedy będą nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Czego najbardziej Ci brakuje w lockdownie?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .