Rozwód czy separacja?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   28 lipca 2020 10:11

Podczas konsultacji w sprawie rozwiązania małżeństwa, stale powtarza się jedno pytanie: rozwód czy separacja?

Oczywiście trudno jednoznacznie mi na tak postawione pytanie odpowiedzieć, dlatego najczęściej w takich wypadkach staram się Klientowi wyjaśnić:

– jaka jest różnica pomiędzy rozwodem a separacją;

– jak wygląda procedura w obu sprawach;

– jakie są skutki rozwodu a jakie separacji.

Przesłanki rozwodu i przesłanki separacji – różnice

„Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód” – tak brzmi przepis określający przesłanki rozwodu. 

Jak widać zupełny i trwały rozkład pożycia to dwie główne przesłanki rozwodu.

„Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację.” – a tak brzmi przepis określający przesłanki separacji.

Jak widać w przypadku separacji główną przesłanką jest zupełny rozkład pożycia.

Różnice są widoczne gołym okiem. Jednakże warto ustalić co należy rozumieć przez trwały a co przez zupełny rozkład pożycia.

Trwały rozkład pożycia małżeńskiego

Do uznania, że rozkład jest trwały nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony.

Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Należy przy tym mieć na uwadze indywidualne cechy charakteru małżonków.

Trafna ocena trwałości rozkładu pożycia stron wymaga wyjaśnienia powodów, które wywołały rozkład. 

Jako założenie należy przyjąć, że tylko ważne powody mogą doprowadzić do powstania zupełnego i trwałego rozkładu. 

Za ważne powody można uznać takie tylko zachowanie się lub stan (np. zdrowia) stron, które w świetle doświadczenia życiowego zazwyczaj rozkład pożycia małżeńskiego wywołują i według zasad moralności mogą być uznane za ważne powody rozkładu pożycia.

Przy wyjaśnianiu powodów rozkładu pożycia małżeńskiego oraz jego zupełności i trwałości należy mieć na względzie, że wprawdzie czasem jedno zdarzenie bywa powodem rozkładu, zazwyczaj jednak takim powodem są fakty powtarzające się albo fakty różnego rodzaju. 

Poszczególne fakty (jak np. trwała odmowa współżycia małżeńskiego) mogą być skutkiem innych faktów, niezależnie jednak od tego same mogą także stanowić ważny powód rozkładu.

Jeżeli chcesz poznać jak wygląda procedura w obu sprawach i jakie są skutki rozwodu i separacji zapraszamy do kontynuowania lektury tego artykułu, który został opublikowany w nowo stworzonym specjalnie dla Was serwisie prawnym skupiającym się na szeroko pojętym prawie rodzinnym, pt.: „Rozwód czy separacja?”

Wszystkich zainteresowanych problematyką prawa rodzinnego zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu, który znajduje się pod tym linkiem  https://krakow-rozwody.pl/ 

Jesteśmy również dostępni na Facebooku. Na FB znajdziecie nie tylko najnowsze artykuły i wpisy, ale również dodatkowe informacje dotyczące często bieżących wydarzeń mających wpływ na prawo rodzinne.

Zapraszamy zatem do odwiedzenia nas na rozwodykrakow

Pamiętaj, że w każdy piątek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa