polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W artykule:
Ostatnie miesiące to czas znaczącego wzrostu cen ubezpieczeń OC dla polskich kierowców. Na początku 2024 roku średnia wysokość składki OC wyniosła 563 złotych, co w porównaniu do analogicznego okresu 2023 oznacza wzrost o prawie 13 proc. Tendencja wzrostowa utrzymała się również w pierwszym kwartale 2024 roku, kiedy przeciętna składka wzrosła do 575 złotych – aż o 85 złotych więcej niż wiosną poprzedniego roku. Wzrosty cen OC rozpoczęły się już w II kwartale 2023. Od tego czasu systematycznie rosną, co w dużej mierze jest dążenia firm ubezpieczeniowych do przywrócenia rentowności tej linii biznesowej po spadkach odnotowywanych we wcześniejszych latach.
Bardzo wyraźne są różnice w cenach obowiązkowego ubezpieczenia OC w w zależności od miejsca rejestracji auta. W I kwartale 2024 najwyższe składki OC płacili kierowcy z województwa pomorskiego (680 złotych), mazowieckiego (637 złotych) oraz dolnośląskiego (632 złote). Najmniejsze koszty ponosili zaś mieszkańcy województw podkarpackiego (484 złotych), opolskiego (493 złote) i świętokrzyskiego (491 złotych). Zróżnicowanie cen wynika z oczywistych czynników – przede wszystkim gęstości zaludnienia, liczby wypadków drogowych i przeciętnej wartości ubezpieczonych pojazdów w poszczególnych regionach. Największe wzrosty cen OC w porównaniu do I kwartału 2023 odnotowano natomiast w województwach warmińsko-mazurskim (19,2 proc.), dolnośląskim (18,4 proc.) i zachodniopomorskim (17,9 proc.)
Sytuacja wygląda podobnie, jeśli porównamy wysokość składek płaconych przez kierowców z różnych miast. Na początku 2024 najdroższe składki płacili mieszkańcy Gdańska (802 złote), Wrocławia (783 złote) oraz Szczecina (722 złote). Najmniej w związku z polisą OC płacono z kolei w Opolu (544 złote), Katowicach (568 złotych), i Rzeszowie (575 złotych). Różnice są powiązane zwłaszcza z takimi czynnikami jak natężenie ruchu, liczba zarejestrowanych pojazdów, oraz częstotliwość występowania kolizji drogowych w danym mieście. Wysokość składek w tym roku najbardziej wzrosła w Olsztynie (27,3 proc.), Szczecinie (23,6 proc.) i we Wrocławiu (22,5 proc.)
Wspomniane kwoty to tylko średnie wartości. Ostateczna wysokość składki dla danego kierowcy może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników. Najwyższe składki tradycyjnie płacą najmłodsi kierowcy, co wynika z ich mniejszego doświadczenia na drodze i wyższego ryzyka wypadków. W pierwszych miesiącach 2024 19-latkowie płacili średnio 2086 złotych. Spore znaczenie ma też marka auta i pojemność. Na największe opłaty muszą przygotować się właściciele (przeciętnie 693 złote) i silnikami o pojemności powyżej 5 litrów (712 złote).
Wzrostowi cen OC towarzyszyło podniesienie kar za brak ważnej polisy – jako że są one uzależnione od płacy minimalnej. Kara za brak OC do 3 dni dla samochodów osobowych wynosi 1700 złotych. Przy braku ubezpieczenia przez okres 4 do 14 dni kara wynosi natomiast 4240 złotych. Najwyższe kary nakładane są na właścicieli aut pozostających bez OC dłużej niż 14 – w przypadku aut osobowych to aż 8480 złotych.
Coraz wyższe składki OC to na pewno wystarczający impuls do tego, by przy wykupieniu nowej polisy starannie przeanalizować poszczególne oferty. Najlepiej zrobić to z pomocą niezależnego brokera – np. w placówce Unilink. Kalkulacja składek u poszczególnych ubezpieczycieli da wam pewność, że wybrana oferta jest w waszym przypadku najkorzystniejsza. W Oświęcimiu placówki Unilink znajdziecie na ul. św. Jana Bosko i Dąbrowskiego. Wybór najtańszej polisy to niezawodny sposób na optymalizację domowego budżetu. W kontekście podwyżek cen niemal wszystkich produktów, usług i mediów warto szukać metod na to, by wydać jak najmniej.