Przydatne wskazówki dotyczące malowania domu z drewna

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   17 czerwca 2021 17:24

Domy drewniane są wyjątkowe, a jeśli Twoim marzeniem jest zachowanie ich niezwykłych cech i piękna oraz uniknięcie pogorszenia stanu drewnianej elewacji, to bardzo ważne jest, aby używać wysokiej jakości farb.

Czasem bywa również tak, że naturalny kolor drewna nie jest tym, czego szukasz. Zatem, warto pamiętać, że istnieje możliwość pomalowania budynku na inny kolor. Jednak, podjęcie decyzji o pomalowaniu domu z drewna nie jest łatwe, tak samo jak wybór odpowiedniej farby lub decyzja o tym, czy zrobić to samemu czy wynająć profesjonalistów. 

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne malowanie, oto kilka podstawowych wskazówek, które mogą Ci się przydać.

Przygotowanie drewna 

Pomalowane domy drewniane mają w sobie nowe życie. Jednak, warto jest pamiętać, że farba nie naprawi uszkodzeń, jakie ma w sobie Twój dom. W miejscach, gdzie drewno ma jakieś pęknięcia, szpary, dziury lub inne uszkodzenia, zamiast udawać, że ich nie widzisz, powinieneś najpierw naprawić problem przygotowując drewno na nadchodzące malowanie. 

Skrobanie

Jeśli na strukturze drewna znajdują się jeszcze jakieś resztki starej farby, to należy popracować nad jej usunięciem, ponieważ w znacznym stopniu wpłynie to na wygląd nowo położonej farby. Precyzja nie jest aż tak istotna, ponieważ w późniejszych etapach i tak usuniesz resztki starej farby papierem ściernym.

Wypełnianie

Następnie, należy zwrócić szczególną uwagę na jakiekolwiek dziury lub szpary w drewnie, ponieważ niezwykle ważne jest, aby je wypełnić przed malowaniem. Do tego niezbędna będzie szpachla do drewna – pamiętaj, że uzyskanie wysokiej jakości wypełnienia ma kluczowe znaczenie. Przechodząc do wspomnianego procesu wypełniania wszelkich dziur szpachlą, pamiętaj również, żeby stosować się do zasady: „im więcej, tym lepiej”. Jeśli pominiesz jakąś dziurę w drewnie, będzie konieczne powtórzenie procesu wypełniania.

Jeśli chodzi o pęknięcia, to będzie wymagane użycie uszczelniacza.

Szlifowanie

Jeśli masz za sobą usunięcie starej farby oraz wypełnienie wszelkich niedoskonałości w drewnie, to nadszedł czas, aby wygładzić nierówną powierzchnię przed przystąpieniem do malowania. Do tego celu należy użyć papieru ściernego, który pozwoli na usunięcie starej farby oraz wygładzenie powierzchni przed gruntowaniem. Prawda jest taka, że domy drewniane wymagają odpowiedniego szlifowania.

Profesjonalna wskazówka: by uzyskać najlepsze rezultaty, powinieneś szlifować drewno prostopadle do jego słojów, a nie równolegle z nimi.

Czyszczenie

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie powierzchni drewna tak, aby pozbyć się wszelkich pozostałości – mogą one niekorzystnie wpłynąć na proces malowania. Odkurzanie może być świetnym sposobem na pozbycie się kurzu. Jeśli, jednak nie posiadasz odkurzacza, użyj wilgotnej szmatki.

Tak przygotowane domy drewniane należy pozostawić, aby ich powierzchnia całkowicie wyschła. Jeśli spróbujesz zagruntować lub pomalować drewno, gdy jest jeszcze wilgotne, rezultaty będą niezadowalające.

Gruntowanie

Jeśli chcesz uzyskać jednolity efekt, to nie należy pomijać procesu gruntowania. Wszystko, o czym musisz pamiętać przy tej czynności to nałożenie jednej warstwy podkładu po pomalowaniu domu farbą, a efekty będą widoczne gołym okiem. Czasami gruntowanie prowadzi do wznoszenia się słojów drewna. Jeśli tak się stanie, to wykonaj szlifowanie drobnym papierem ściernym – z pewnością rozwiąże to problem. 

Profesjonalna wskazówka: Upewnij się, że wytrzesz pozostałości po szlifowaniu przed ponowną pracą z drewnem.

Ponadto, warto jest pamiętać, że kolor podkładu ostatecznie wpłynie na to, jak dobrze będzie wyglądała farba. W przypadku ciemnych odcieni użyj szarego podkładu, a do jasnych kolorów użyj białego podkładu.

Malowanie

Po wykonaniu powyższych przygotowań, Twój dom z drewna jest gotowy do ostatecznego malowania! Zacznij od wyboru farby na podstawie jej składu oraz efektu połysku. Ponadto, warto jest się zaopatrzyć w wysokiej jakości pędzle, ale przede wszystkim pamiętaj, żeby rozpocząć nakładanie farby od góry do dołu.

Pamiętaj, że jeśli malowanie oraz konserwacja odbywa się w sposób regularny, to nie powinno być trudno utrzymać nasze domy drewniane w nienagannej kondycji. 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzasz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .