polecamy
Fakty z powiatu: Kiermasz świąteczny w starostwie – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Spokojny głęboki sen to jeden z filarów naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety stres związany z codziennymi problemami, szybkie tempo życia i rozmaite złe nawyki prowadzą często do problemów z zasypianiem, które znacząco skracają liczbę godzin cennego nocnego wypoczynku. Co zrobić, gdy trudno jest zasnąć w nocy?
W artykule:
Problem bezsenności jest obecnie powszechny, a jego przyczyny mogą być bardzo różne. Na kłopoty z zasypianiem, ale też z podtrzymaniem snu w nocy, wpływa przede wszystkim stres. U wielu osób tuż po położeniu się do łóżka pojawia się gonitwa myśli. Rozmyślamy wówczas o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia, co czeka nas jutro i w dalszej przyszłości oraz jakie zadania i wyzwania przed nami stoją. Często bardzo trudno zatrzymać takie myśli.
Drugą bardzo ważną przyczyną kłopotów z zasypianiem jest brak właściwej higieny snu. Kładąc się o nieregularnych porach, często zbyt późno i po długiej ekspozycji na niebieskie światło z ekranów telefonów i komputerów, utrudniamy organizmowi wytwarzanie melatoniny oraz zaburzamy proces wieczornego wyciszania. Problemem okazują się również używki czy zbyt późne jedzenie obfitej kolacji. Bardzo istotne jest stworzenie komfortowego środowiska, sprzyjającego zasypianiu: wietrzenie sypialni oraz zapewnienie sobie ciszy i ciemności.
Żeby znaleźć sposób na zasypianie, który rozwiąże Twoje problemy, musisz w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę swoich trudności. Czy winny jest nadmierny stres, niezdrowy tryb życia, a może choroba? Jeśli odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, warto zacząć od stopniowego wprowadzania dobrych nawyków związanych ze snem i przestrzegania podstawowych zasad:
Najtrudniejszą sztuką może okazać się wyciszenie przed snem, kiedy natrętne myśli dotyczące przeszłości lub przyszłości, nie pozwalają się zrelaksować. Na szczęście jest na to kilka sposobów. Skuteczną metodą jest na przykład zapisywanie wieczorem listy zadań na następny dzień. Dzięki liście oczyścisz swój umysł i zyskasz większy spokój. Jeśli martwisz się dalszą przyszłością, zastanów się, na co masz wpływ i postaraj się zabezpieczyć przed niespodziankami na tyle, na ile to możliwe. Pomocna będzie próba oszczędzenia pewnej kwoty „na czarną godzinę” oraz polisa na życie. Polisa zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa, a świadomość, że bliscy są zabezpieczeni bez względu na to, co przyniesie przyszłość, uwalnia od ogromnej presji związanej z troską o nich. Dodatkowo poczucie sprawczości zmniejsza uczucie bezradności i dodaje pewności siebie.
Higiena snu, obniżenie poziomu codziennego stresu i stworzenie idealnych warunków do zasypiania to proste metody na radzenie sobie z bezsennością. Co jeszcze możesz zrobić? Warto wykorzystać moc olejków eterycznych, pomocna będzie zwłaszcza uspokajająca lawenda, a także ziół takich jak melisa czy rumianek. Wśród naturalnych metod wymienia się też techniki relaksacyjne, medytację i spokojną muzykę, która przynosi odprężenie i ukojenie. Na niektóre osoby dobrze działają też świeczki czy delikatny masaż wykonany przez partnera lub partnerkę.
Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla całego naszego funkcjonowania. Zadbanie o odpowiedni tryb życia i zdrowe środowisko snu oraz troska o fundamentalne sprawy budujące poczucie bezpieczeństwa takie jak oszczędności i polisa na życie, bardzo często rozwiązują problemy z zasypianiem. Warto zacząć właśnie od tego, żeby każdego dnia czuć się lepiej.