Poznaj najpopularniejsze metody laserowej korekcji wzroku

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   7 lipca 2020 10:30

Jeśli masz wadę wzroku, a chciałbyś cieszyć się ostrym widzeniem, możesz korzystać z okularów lub soczewek kontaktowych. Możesz też jednak postawić na nowoczesne i bardziej skuteczne rozwiązanie – laserową korekcję wzroku. Dzięki niej znów zaczniesz widzieć wyraźnie – bez konieczności stosowania dodatkowej korekcji.

Rzuć okiem na możliwości lasera

Laserowa korekcja wzroku to coś, na co pacjenci z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem czekali od lat. Wreszcie nastały czasy, w których możliwe jest usunięcie wady wzroku – a nie tylko „przykrycie jej” okularami lub soczewkami kontaktowymi. Jak to możliwe?

 

Vidium Medica

 

Zastosowanie technologii laserowej otworzyło przed nami zupełnie nowe możliwości. Dziś lekarz za jej pomocą może odpowiednio wyprofilować rogówkę oka pacjenta, co pozwala na prawidłowe ogniskowanie się promieni światła na siatkówce. A ten właśnie proces odpowiada za ostre widzenie otaczającego nas świata. Laserowa korekcja wzroku umożliwia usunięcie do 6 dioptrii astygmatyzmu, +6 dioptrii nadwzroczności, a także nawet -12 dioptrii krótkowzroczności.

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg, który pozwala skutecznie pozbyć się wad refrakcji, trwa tylko kilkanaście minut. Można wykonać go w warunkach ambulatoryjnych i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Jest też bardzo bezpieczny: ewentualne powikłania zdarzają się niezwykle rzadko – dotyczą mniej niż 1% przypadków – i najczęściej mają charakter przejściowy.

Nowoczesny sprzęt używany w trakcie laserowej korekcji wzroku nie tylko umożliwia nadzwyczajną precyzję – stale monitoruje też położenie gałki ocznej pacjenta w czasie zabiegu. Pozwala to na natychmiastowe przerwanie pracy lasera w przypadku wykrycia najmniejszego, niepożądanego ruchu oka. Co więcej, procedura jest całkowicie bezbolesna, ponieważ wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym.

Różne metody laserowej korekcji wzroku

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów laserowej korekcji wzroku. Poniżej krótko omawiamy na czym polegają i czym się różnią najważniejsze z nich:

 1. Metody głębokie – należą do najpopularniejszych metod laserowej korekcji wzroku. Na początku zabiegu okulista odpreparowuje i odchyla fragment rogówki,  tzw. płatek – pozwala to na uzyskanie dostępu do niższych jej warstw, które można teraz odpowiednio wyprofilować za pomocą lasera. Po zakończonym zabiegu płatek wraca na swoje miejsce i wkrótce ulega naturalnemu zrośnięciu z nabłonkiem. Do metod głębokich zaliczamy:
 • FemtoLasik vOptimum – cechuje się krótkim czasem rekonwalescencji po zabiegu;
 • FemtoLasik vDesign pozwala na korekcję nawet bardzo dużych wad, używana jest także w przypadkach niestandardowych parametrów oka. Jej zaletą jest maksymalnie spersonalizowane podejście do pacjenta.
 1. Metody powierzchowne – w pierwszym etapie zabiegu lekarz, zamiast odpreparowywania płatka, usuwa nabłonek rogówki (który po zabiegu odrasta). Dzięki temu można przystąpić do laserowego modelowania rogówki. Do metod tych należą m.in.:
 • EBK;
 • PRK;
 • transPRK.

Metody powierzchowne szczególnie poleca się sportowcom, osobom aktywnie trenującym, a także narażonym na urazy (np. strażacy, ochroniarze) – w przeciwieństwie do metod głębokich, w razie kontuzji okolicy oka nie ma tu ryzyka oderwania się płatka.

 1. Metoda trzeciej generacji – czyli ReLEx® SMILE. W jej przypadku lekarz wykonuje minimalne nacięcie, które umożliwia odpreparowanie niewielkiego fragmentu rogówki (tzw. lentikuli), a następnie korekcję jej właściwej części. Metoda ReLEx® SMILE charakteryzuje się krótką rekonwalescencją, stosowana jest w korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu. Nie używa się jej do usuwania nadwzroczności.

Sprawdź! > FemtoLasik czy Relex SMILE?

Wszystkie wymienione metody laserowej korekcji wzroku znajdziesz w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Powrót do codziennej aktywności po laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to szybka, bezbolesna i mało inwazyjna procedura. Jednak jak po każdym zabiegu medycznym, również po niej nasz organizm potrzebuje trochę czasu na rekonwalescencję. Bezpośrednio po korekcji może pojawić się krótkotrwałe uczucie dyskomfortu w okolicy oczu. Przez pewien czas możliwe jest też występowanie wahań ostrości widzenia – oczy muszą „nauczyć się” korzystać z nowych możliwości. Po takim zabiegu do normalnego, codziennego funkcjonowania zwykle możemy wrócić już na drugi dzień, jednak musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach, m.in.:

 • przez pierwszy miesiąc unikamy większego wysiłku fizycznego;
 • w trakcie kąpieli uważamy, by do oczu nie dostał się szampon, a na basenie stosujemy okulary chroniące przed kontaktem z wodą;
 • unikamy dymu tytoniowego, tarcia oczu i zabrudzenia ich; 
 • bezpośrednio po zabiegu, przebywając na zewnątrz, chronimy oczy okularami z filtrem UV;
 • stosujemy się do wszelkich zaleceń lekarza.

Ciesząca się stale rosnącą popularnością laserowa korekcja wzroku to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce pożegnać uciążliwą konieczność noszenia okularów lub soczewek, uwolnić swoje oczy i zacząć żyć pełnią życia .

Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku i jej metod możesz znaleźć na stronie internetowej Vidium Medica.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa