polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu w Oświęcimiu
Mobilny krwiobus stanie w sobotę w Oświęcimiu przy ulicy Zaborskiej 17.
„Krwi nie zastąpi nam żaden lek. Nie wynaleziono jeszcze zamiennika tak cennego daru, jakim jest krew. Oddając cząstkę siebie możemy uratować wiele istnień” – tłumaczy Urszula Gądek, prezeska klubu HDK PCK Dzieci Oświęcimia.
Krew może oddawać każdy zdrowy człowiek od 18. roku życia – kobiety od 18. roku do 55., a mężczyźni od 18. roku do 60.
„Kobiety mogą oddawać krew co trzy miesiące, ze względu na to że miesiączkują, a mężczyźni co dwa” – wyjaśnia Urszula Gądek.
Chętni mogą też oddać cząstkę siebie w klubie przy ulicy Dąbrowskiego 15 w Oświęcimiu – w drugą i czwartą środę miesiąca.
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.
Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.
O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony kwestionariusz dla krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.
„Akcja oddawania krwi zostanie przeprowadzona z zachowaniem wszelkich środków ostrożności zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego” – informuje Agnieszka Komendera z klubu HDK i fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy, współorganizatora akcji.
Sobotnia będzie wpisana w uwagach ze wskazaniem szpitala w Skarżysku-Kamiennej w ramach wsparcia rodziny członka klubu.