PIT 37 – trzy porady dla podatników

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   14 lutego 2020 10:32

Rozliczenie się z fiskusem z zarobków uzyskanych w poprzednim roku to obowiązek każdego obywatela. Do czynności tych służą odpowiednie formularze, a najczęściej składanym jest ten z oznaczeniem PIT 37.

Wykorzystują go głównie osoby, które są pracownikami czy też otrzymują świadczenia takie jak renta lub emerytura i są to ich jedyne źródła dochodów. Posiadacze innych przychodów, na przykład opodatkowanych ryczałtem lub podatkiem liniowym będą musieli wypełnić dwa takie formularze. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozliczeniu?

1. Wspólne rozliczenie się małżonków
2. Samotny rodzic
3. Rozliczenie przez internet

Wspólne rozliczanie się małżonków

Jest często stosowane przez podatników, jednak warto przedtem sprawdzić, czy jest to możliwe za pośrednictwem formularza PIT 37. Można to zrobić w sytuacji, gdy zarówno mąż, jak i żona, również rozliczając się indywidualnie, korzystaliby z tego formularza. Wystarczy jednak, by jedno z małżonków prowadziło działalność gospodarczą, by wspólne rozliczenie się było niemożliwe (przy wykorzystaniu deklaracji PIT 37). 

Nie jest również możliwe wspólne opodatkowanie się, gdy małżeństwo nie trwa pełnego roku (rozliczeniowego), czyli gdy ślub został zawarty w roku, który jest rozliczany. W takiej sytuacji mąż i żona wypełniają PIT 2019 oddzielnie, na własny rachunek.

Można natomiast rozliczać się razem w przypadku, gdy jedno z małżonków mieszka na terenie Unii Europejskiej (lub w Szwajcarii), a przynajmniej 75% dochodów, które podlegają opodatkowaniu osiągnięto w Polsce.

 

 

Samotny rodzic

Deklarację PIT 37 powinny również złożyć osoby samotnie wychowujące dziecko. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba, która ślubu nie zawarła, która jest rozwodnikiem lub której partner zmarł. Dotyczy to również kobiet, które są co prawda oficjalnie w związku małżeńskim, jednak partner przebywa aktualnie w zakładzie karnym i/lub został pozbawiony praw rodzicielskich. 

Rozliczenia takiego można dokonać, będąc samotnym rodzicem dziecka niepełnoletniego, dziecka do 25-go roku życia, które uczy się na terenie Polski (lub UE) i nie osiągnęło dochodu podlegającego opodatkowaniu a także młodocianego w każdym wieku, który pobiera zasiłek opiekuńczy.

Rozliczenie przez internet

Wypełnianie deklaracji podatkowej ręcznie, a następnie osobiste zaniesienie jej do odpowiedniego Urzędu Skarbowego bywa uciążliwe, zwłaszcza tuż przed terminem złożenia pitów. Z pomocą przychodzi Internet, a właściwie program do elektronicznego wypełnienia i wysłania zeznania podatkowego. 

Twój e-pit powstanie szybko i bez problemów, gdyż program sam wszystko automatycznie przeliczy. Nie trzeba posiadać żadnych umiejętności, dobór odpowiedniego formularza i niezbędnych dokumentów to kwestia kliku kliknięć. Pit online można wypełnić nie tylko na komputerze, szybki rozwój technologiczny spowodował, iż do tego celu nadają się również smartfony. Od tego roku na platformie internetowej, prowadzonej przez państwo polskie można znaleźć wstępną wersję deklaracji podatkowej. 

Dzięki temu wysłanie zeznania jest jeszcze prostsze – wystarczy wczytać swoją wersję, kliknąć „wyślij” i twój e-pit trafi do Urzędu Skarbowego. Osoby dbające o swoje bezpieczeństwo w sieci nie muszą się martwić, że ich dane trafią w niepowołane ręce. 

Zarówno program, jak i cała sieciowa komunikacja są dobrze zabezpieczone, a wszelkie dane pozostają na urządzeniach podatnika i nie są umieszczane na zewnętrznych serwerach. Dlatego niezależnie, jaki rodzaj deklaracji podatkowej rozliczamy, warto rozważyć możliwość wysłania pita za pośrednictwem sieci.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa