Odwieczny problem właścicieli kotów – jaką karmę wybrać?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   25 stycznia 2021 13:28

Czytając wypowiedzi na portalach społecznościowych dotyczące żywienia kotów można dojść do wniosku, że wszyscy wiedzą najlepiej, co kot lubi, tylko nie on sam. Niestety zdania w tym temacie są tak podzielone, że właściciel, który dopiero co nabył czy adoptował kota, nie ma pojęcia który model żywienia z przedstawionych wybrać.

Jaką karmę wybrać dla kota?

Kto ma w domu kota ten wie, że jedną z najważniejszych rzeczy w jego życiu jest jedzenie, a druga to spanie. Pomiędzy jedzeniem a spaniem kot lubi brykać, musimy więc zadbać o jego witalność. Po pierwsze trzeba dobrać karmę do potrzeb kota, po drugie zaś należy pamiętać, że kot przyzwyczaja się do swojej karmy, ale to właściciel musi ją w odpowiednim momencie zmienić na inną.

Przyczyny zmiany karmy to: dojrzewanie kota, sterylizacja lub choćby zmiana karmy z powodu stanu zdrowia. Firm produkujących karmy jest faktycznie tak dużo, że właściciel może mieć problem, co dla jego kiciusia będzie odpowiednie. Karma dla kotów musi być odpowiednio dobrana i koniecznie jeśli chodzi o formę oraz smaki. Każda z karm, które można otrzymać w sklepie ZooART jest dokładnie opisana, zatem znajdziemy tu cenę, którą również będziemy się kierować, ale co najważniejsze – należy zwrócić uwagę na jej skład i na dawkowanie. Do wyboru są dwa rodzaje karm dla kotów: karma sucha i karma mokra.

Co powinna zawierać dobra karma sucha dla kotów?

Karma sucha dla kotów to niewielkie, twarde granulki, które koty chętnie chrupią. Jako, że suche karmy charakteryzują się niską wilgotnością, nie możemy zapomnieć o stałym dostępie wody dla naszego pupila. Sucha karma dla kota jest karmą w pełni zbilansowaną, pełnowartościowym posiłkiem, który dostarczy kotu wszystkich potrzebnych składników wspomagających jego rozwój. Karmę najlepiej jest przechowywać w zamkniętym opakowaniu.

W sklepie ZooART można takie pojemniki na karmę otrzymać wraz z suchą karmą Royal. Dzięki temu karma nie wywietrzeje. Kot to bezwzględny mięsożerca, nie można więc karmić go owsem czy kukurydzą. Należy unikać karm, które zawierają w swoim składzie zboże, ale również ziemniaków, roślin strączkowych oraz produktów ubocznych pochodzenia roślinnego.

Dobra karma powinna zawierać co najmniej 50% mięsa, i to mięsa podanego konkretnie z nazwy, a nie „produktów pochodzenia zwierzęcego” w których można znaleźć dosłownie wszystko (dzioby, rogi, pióra, gałki oczne), strach pomyśleć co jeszcze. Musi w niej być białko i tłuszcz wyłącznie pochodzenia zwierzęcego.

Co powinna zawierać dobra karma mokra dla kotów?

Podawanie kotom gotowego pokarmu jest niezwykle wygodne, tym niemniej karma sucha powinna służyć, jako posiłek uzupełniający, a podstawowym posiłkiem powinna być karma mokra. Dzięki temu kot będzie miał urozmaiconą dietę. Część z kotów trzeba namawiać do picia płynów, karma mokra w tym przypadku uzupełni im płyn w organizmie, bowiem wilgotność karm mokrych to nawet 80%.

Mokra karma jest chętniej zjadana przez kota z uwagi na jej intensywny zapach, oczywiście, kiedy już trafimy w jego smak. Należy kierować się tymi samymi zasadami jeśli chodzi o jej skład, jak przy karmie suchej.

Jak dostosować karmę do potrzeb kota?

Karma dla kociąt i dla dorosłych kotów różni się swoim składem. Jeśli więc kociak korzystał z karmy dla kociąt, zawierających mnóstwo cennych składników, między innymi białka oraz witamin, po osiągnięciu mniej więcej 12 miesięcy trzeba pomyśleć o jej zmianie. Przestawiając kota na żywienie karmą dla kotów dorosłych dobrze jest kontrolować wagę kota.

Karma sucha dla kota powinna być dostępna cały czas. Koty na ogół zjadają tylko tyle, ile ich organizm potrzebuje, gdyby jednak zaczęła występować nadwaga, trzeba zacząć im porcjować pożywienie. Po sterylizacji kota znów powinno się zmienić karmę z uwagi na skłonności do nadwagi. Dostosowanie karmy dla kotów wysterylizowanych jest bardzo ważne.

Koty tak jak i ludzie mogą chorować, tak jak i my powinni mieć wtedy zmienioną dietę. Dostęp do karm specjalistycznych w sklepie ZooArt jest intuicyjny i prosty, a karmy podzielone są na grupy: alergie, kocięta, cukrzyca, otyłość, skóra, starość, zęby, rekonwalescencja, drogi moczowe, nerki, stawy, wątroba, sterylizowane, stres, układ pokarmowy, zaburzenia endokrynologiczne.

Jak widać jest w czym wybierać. Wybierając karmę pamiętajmy, że cena gra tu również rolę. Nie wszystkie drogie karmy są rewelacyjne, ale żadne z tanich nie są dobre.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .