Objawy zapalenia trzustki. Jakie badania wykonać przy podejrzeniu zapalenia trzustki?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   27 września 2024 13:47
Udostępnij

Trzustka jest narządem odpowiadającym za produkowanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład białek, tłuszczów i węglowodanów, a także wytwarzanie takich hormonów jak insulina i glukagon. Z wielu przyczyn może dość do zapalenia trzustki i tym samym do upośledzenia jej pracy. Jakie mogą być objawy zapalenia trzustki? Jak leczyć zapalenie trzustki? Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Zapalenie trzustki – przyczyny

Należy mieć świadomość, że zapalenie trzustki może mieć charakter ostry lub przebiegać w postaci przewlekłej. Choć oba te stany dotyczą tego samego narządu, to różnią się przede wszystkim nasileniem objawów.

W zdecydowanej większości przypadków przewlekłe zapalenie trzustki powiązane jest ze zbyt wysokim spożyciem alkoholu. Przyczyną wystąpienia tego stanu może być również:

  • palenie tytoniu,
  • zażywanie niektórych leków (np. inhibitory konwertazy angiotensyny),
  • niewydolność nerek,
  • otyłość trzewna,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej.

Natomiast ostre zapalenie trzustki zazwyczaj jest następstwem kamicy żółciowej oraz – podobnie jak w postaci przewlekłej – nadmiernego spożycia alkoholu. W celu diagnostyki zapalenia trzustki wykonuje się między innymi oznaczenia amylazy w surowicy krwi oraz lipazy, a także badania z kału oraz badania obrazowe.

Ostre zapalenie trzustki – objawy

W przypadku ostrego zapalenia trzustki (OZT) u chorych pojawia się silny ból w nadbrzuszu, który może promieniować do lewej łopatki lub do kręgosłupa. Zdarza się, że bólowi towarzyszą wymioty, nudności oraz podwyższona temperatura. Dolegliwości pojawiają się nagle, mogą narastać i nie ustępować przez wiele godzin, również po zażyciu środków uśmierzających ból. Objawem ostrego zapalenia trzustki jest również napięty i twardy brzuch.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki w przeciwieństwie do OZT pojawiają się stopniowo, a ich nasilenie nie jest tak duże. Ból występujący okresowo w nadbrzuszu również może promieniować w kierunku pleców, kręgosłupa, ale jest zdecydowanie łagodniejszy. Najczęściej dolegliwości bólowe pojawiają się kilkanaście minut po zjedzeniu posiłku i utrzymują przez kilka godzin.

Postępujący z czasem stan zapalny w obrębie trzustki powoduje, że u pacjentów pojawiają się także objawy wynikające z zaburzonego trawienia składników pokarmowych. U chorych na przewlekłe zapalenie trzustki występują zatem: wzdęcia, uczucie pełności po posiłku, nudności czy biegunki tłuszczowe.

Zapalenie trzustki – leczenie

Terapia przewlekłego zapalenia trzustki ma charakter objawowy i skupia się na zmniejszaniu nasilenia dolegliwości bólowych, łagodzeniu objawów dyspeptycznych i wyrównywaniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Chorzy na przewlekłe zapalenie trzustki powinni zrezygnować z palenia, picia alkoholu, a także stosować dietę dopasowaną do ich stanu zdrowia.

W fazie ostrej zapalenia trzustki priorytetem jest łagodzenie bólu. W warunkach szpitalnych stosuje się  dożylne nawadnianie, a po początkowym wstrzymaniu się od przyjmowania pokarmów aż do ustąpienia nudności i wymiotów, także odpowiednią terapię żywieniową bazującą na pokarmach niskotłuszczowych. W ciężkiej postaci ostrego zapalenia trzustki zaleca się początkowo zastosowanie żywienia dojelitowego, które ma zapobiegać powikłaniom infekcyjnym.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na problemy z trzustką, pilnie skontaktuj się ze specjalistą. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu pokieruje diagnostyką oraz podejmie decyzje dotyczące leczenia.

 Bibliografia:

  1. Rupniewska-Ładygo, A., Zielińska-Borkowska, U. Leczenie ciężkiej postaci ostrego zapalenia trzustki. Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 8, 2014.
  2. Strukow, A. Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) – przyczyny, objawy, diagnostyka. Dostęp: 14.09.2024, https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/przewlekle-zapalenie-trzustki-pzt/
  3. Strukow, A. Ból trzustki – jakie mogą być przyczyny, gdzie lokalizuje się ból, jak postępować? Dostęp: 14.09.2024, https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/bol-trzustki-jakie-moga-byc-przyczyny-gdzie-lokalizuje-sie-bol-jak-postepowac/.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .