Nie tylko zdrada może być przyczyną rozwodu

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   13 stycznia 2020 09:29

Brak wierności, romans, czy zwyczajnie zdrada. Ten powód najczęściej podawany jest jako przyczyna rozwodu.

Stereotypowo zakłada się, że skoro para rozwiodła się, tzn. w ich związku doszło do zdrady. Powiem więcej, dostrzegłem w śród moich klientów przekonanie, że zdrada może być jedynym powodem rozwiązania małżeństwa.

Otóż nie

Brak wierności jest tylko jednym z kliku powodów, które mogą stanowić podstawę do rozwiązania małżeństwa. W dodatku, statystycznie rzecz ujmując, nie jest tym najczęściej występującym.

Oprócz obowiązku zachowania wierności ustawodawca narzucił osobą będącym w związkach małżeńskich jeszcze dodatkowe powinności, tzn.:

– obowiązek wspólnego pożycia
– obowiązek wzajemnej pomocy
– obowiązek współdziałania dla dobra rodziny

Wynika to wprost z ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, który stanowi, że małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Wszystkie te zobowiązania zostały przeze mnie krótko scharakteryzowane już wcześniej we wpisie Cztery podstawowe obowiązki małżeńskie”, do którego zainteresowanych oczywiście serdecznie odsyłam.

Dzisiaj jednak chciałem skupić się tylko na jednym z nich, moim zdaniem najbardziej powszechnie występującym, tj. obowiązku wzajemnej pomocy.

W pierwszej kolejności spróbujmy zdefiniować „pomoc”

Na pewno oznacza to podjęcie jakiegoś wysiłku fizycznego, ale też moralnego. Możemy pomoc traktować jako działanie dla dobra innej osoby poprzez wspieranie tej osoby, ratowanie w niebezpieczeństwie, ale też takie, które spowoduje u tej osoby ulgę – fizyczną bądź psychiczną.

Małżonkowie zobowiązani są w ramach wzajemnej pomocy do świadczenia wobec siebie zarówno codziennych usług, jak i pomocy – nazwijmy to wyjątkowej. A wszystko to, co bardzo ważne i jak się okazuje, nie zawsze oczywiste, wyłącznie nieodpłatnie.

Ale przejdźmy do konkretów, których w naszym bogatym orzecznictwie jest co niemiara.

Świadczenie pomocy małżonkowi jest bezwzględnie wymagane w przypadku jego choroby, a w szczególności kiedy stan małżonka wymaga przyczyniania się ze strony współmałżonka w miarę swych możliwości do ulżenia jego losowi i okazywania mu pomocy nie tylko materialnej, ale i moralnej, tak aby małżonek był dla niej podporą psychiczną w cierpieniach.

Choroba nakłada na drugiego małżonka obowiązek użycia wszelkich środków do przywrócenia choremu małżonkowi zdrowia i zdolności do spełniania obowiązków małżeńskich. Przeciwne tym zasadom postępowanie jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami moralności.

Jeżeli chcesz poznać inne przykłady dotyczące obowiązku wzajemnej pomocy małżeńskiej, albo jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie konsekwencje można ponieść za nie wykonywanie tych obowiązków, zapraszam do kontynuowania lektury na naszym blogu we wpisie  Nie tylko zdrada może być przyczyną rozwodu

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa rodzinnego, zapraszam do lektury naszego bloga – Prawo Rodzinne.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.” 

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa