Jak wygląda i ile trwa spawa o rozwód?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   23 czerwca 2020 09:50

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile trwa sprawa rozwodowa, ponieważ wszystko zależy od kiedy liczyć?

To znaczy, czy liczyć od chwili podjęcia decyzji o rozwodzie? Czy od momentu złożenia pozwu? Czy może chodzi komuś tylko o czas jaki ma spędzić na Sali sądowej?

Dużo zależy również od okoliczności sprawy, tzn. od tego czy małżonkowie są ze sobą w sporze? Czy będzie w związku z tym potrzeba orzekania o winie, czy też będzie można tego uniknąć?

Ważne jest też to, czy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, a jeżeli tak, to czy uzgodnili wszystkie kwestie z nimi związane, w szczególności mam tu na myśli:

– powierzenie władzy rodzicielskie;

– wysokość alimentów;

– ustalenie kontaktów, etc.

Dodatkowo, wszystko skomplikowała sytuacja z Covid 19. Generalnie przed pandemią od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy czekało się około 6 miesięcy.

Oczywiście zdarzało się, otrzymać szybszy termin, bo na przykład już po 3 miesiącach, ale to był raczej wyjątek od zasady i dotyczył jedynie rozwodów tzw. „bezspornych”.

Obecnie trudno nam wskazać jaki jest średni czas oczekiwania, bo jesteśmy dopiero na początku odmrażania sądownictwa. Pewne jest jednak, że terminy te nie będą krótsze. Zakładamy, że można będzie mówić nawet o 9 miesięcznym terminach oczekiwania.

Łatwiej mi odpowiedzieć na pierwszą część pytania, tzn. jak wygląda sprawa o rozwód?

Jak wygląda sprawa o rozwód?

Zacznijmy od początku.

A początkiem można nazwać moment podjęcia decyzji o rozwodzie. Decyzja o rozwodzie musi być dobrze przemyślana, a osoba ją podejmująca, w pełni przekonana o jej słuszności.

Decyzję o rozwodzie może podjąć zarówno jeden z małżonków samodzielnie, bądź też oboje małżonkowie zgodnie.

Wbrew pozorom, obecnie obserwuje się trend wspólnego i zgodnego działania małżonków w sprawach rozwodowych. Działania takie na pewno umożliwiają załatwienie sprawy w szybszy i tańszy sposób.

Pamiętać jednak należy, że co do zasady zgoda drugiego małżonka na rozwód nie jest potrzebna.

Tak, czy inaczej, aby rozpocząć proces rozwodowy należy złożyć pozew o rozwód.

Pozew o rozwód składa tylko jeden z małżonków. Nie można go złożyć wspólnie nawet w przypadku, gdy decyzję o rozwodzie małżonkowie podjęli razem.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu, który znajduje się na naszym blogu we wpisie „Jak wygląda i ile trwa spawa o rozwód?”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa rodzinnego, zapraszam do lektury naszego bloga – Prawo Rodzinne. 

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa