Jak uniknąć zapłaty zachowku? Znamy sposób

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   21 lipca 2020 12:35

Zachowek – instytucja prawna, która bez wątpienia  budzi kontrowersje. Instytucja stara jak świat, bo znana już starożytnym Rzymianom.

Została ona poniekąd implementowana z prawa rzymskiego do współczesnego prawa kontynentalnego. 

Celem szybkiego i bardzo skrótowego przypomnienia – zachowek przysługuje zstępnym (dzieciom, wnukom), wstępnym (rodzicom, dziadkom) i małżonkowi jeżeli zostali oni pominięci w spadkobraniu.

Jeżeli chodzi o wysokość zachowku, z reguły jest to połowa wartości udziału jaki przypadałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, prościej – połowa z tego co uprawniony by dostał gdyby nie był pominięty w spadku.

Oczywiście, jak zawsze od każdej reguły są wyjątki. W tym przypadku odstępstwo od reguły dotyczy małoletnich zstępnych oraz osób trwale niezdolnych do pracy. W ich przypadku wysokość zachowku wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

Szersze omówienie tematu zachowku znajduje się w poprzednich moich wpisach, do których oczywiście odsyłam, a które znajdują się tu – ZACHOWEK PRAWO SPADKOWE BLOG

Zaobserwowałem, że pomimo tego że temat zachowku jest znany od dawna to  wśród osób, które się z nim spotkały dominują dwie reakcje, przy czym ta druga uzależniona jest od, nazwijmy to, położenia prawnego w jakiej dana osoba się znalazła.

Zaskoczenie

To bez wątpienia pierwsza z nich. Pomimo, iż jesteśmy społeczeństwem co raz lepiej wykształconym, wciąż działamy intuicyjnie również na płaszczyźnie prawnej. A intuicja podpowiada nam, że jeżeli spadkodawca wyraził swoją wolę to tak ma pozostać!

Gniew bądź radość

Druga reakcja jest uzależniana od tego w jakiej sytuacji prawnej dana osoba się znalazła. Jeżeli, z uwagi na pominięcie w spadkobraniu, stanie się uprawniona do zachowku z całą pewnością będzie to radość.

Jeżeli natomiast, z uwagi na nabycie spadku z pominięciem innych spadkobierców ustawowych, stanie się zobowiązana do zapłaty zachowku będzie to gniew.

Gniew, poczucie krzywdy, brak zrozumienia dla przepisów prawa. Ale dlaczego?

Przecież spadkobierca ten otrzymał cały majątek z pominięciem pozostałych członków rodziny, a zachowek ma pełnić rolę pewnego zadośćuczynienia osobom nijako pokrzywdzonym przez spadkodawcę.

Na pozór wydaje się być to sprawiedliwe. 

Ale czy tak jest zawsze?

Co w sytuacji, gdy o zachowek występuje osoba, która ze zmarłym nie utrzymywała kontaktu, mało tego – nie chciała utrzymywać kontaktu?

Co w sytuacji, kiedy o zachowek występuje osoba, która odmówiła pomocy w opiece nad przyszłym spadkodawcą?

Tego rodzaju pytania możemy mnożyć.

Ja natomiast, opierając się na orzeczeniu Sądu, postaram się wskazać jaką argumentację prawna obrać, aby w podobnych przypadkach uniknąć, lub mocno ograniczyć zapłatę zachowku.

Jak się bronić dowiesz się z naszego najnowszego wpisu znajdującego się na BLOGU ZACHOWEK – PRAWO SPADKOWE

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa