Jak uniknąć komornika? Sposoby dla dłużników

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   20 stycznia 2021 13:49

Komornik może zająć majątek osoby, która ma zadłużenie. Takiej sytuacji można jednak uniknąć, gdy unika się zadłużenia, ale także wtedy, gdy spłaci się go odpowiednio wcześnie, zanim sprawa zostanie skierowana do kancelarii komorniczej. Jak zatem uniknąć komornika?

Sprawy do komornika kierowane są w ostateczności, czyli wtedy, gdy nie udało się na inne sposoby odzyskać pieniędzy od dłużnika. Wtedy konieczne jest wniesienie pozwu sądowego przeciwko dłużnikowi, a po uzyskaniu wyroku, który musi być też opatrzony klauzulą wykonalności, można przekazać sprawę do kancelarii komorniczej.

Zazwyczaj cała ta procedura jest bardzo czasochłonna, jednak dla wierzyciela jest ona często jedynym sposobem, aby odzyskać pieniądze. Zatem, jak można uniknąć komornika? Oto kilka porad dla osób, które mają już długi i chcą uniknąć takiej przykrej sytuacji.

Spłać zadłużenie w terminie

Zwykle zanim sprawa trafi do komornika, jest ona prowadzona przez firmę windykacyjną. Windykator nie ma takich samych uprawnień jak komornik, więc nie może on zająć ruchomości czy nieruchomości dłużnika. Może on tylko nakłaniać go do spłaty zadłużenia. Gdy pojawia się kontakt od firmy windykacyjnej, nie powinno się go lekceważyć.

To często ostatni dzwonek, zanim sprawa będzie skierowana do kancelarii komorniczej, na przykład rozpocznie ją komornik sądowy Gliwice czy też w innym mieście. Kancelaria windykacyjna może pomóc w spłacie zadłużenia poprzez jego rozłożenie na raty, dlatego nie trzeba wtedy od razu spłacać całości.

Wyjaśniaj wszystkie sprawy od razu

Zdarza się, że pismo od komornika przychodzi wtedy, gdy tak naprawdę nie wiemy, co mogło stać się jego przyczyną. Przykładowo, może być to efekt kradzieży tożsamości – ktoś przejął nasze dane i wykorzystał je go zakupu czy zwarcia umowy, a potem nie spłacił zobowiązania. Gdy pojawiają się takie problemy, warto jak najszybciej skontaktować się z komornikiem, aby wyjaśnić sytuację. Konieczne może być też udanie się na policję, aby tam złożyć swoje zeznania w sprawie.

Skorzystaj z pomocy prawnika

Gdy okaże się, że doszło do zajęcia komorniczego, ale uważasz, że było ono bezprawne, na przykład zabrano zbyt dużo pieniędzy z pensji, warto skorzystać z pomocy prawnika. Aktualnie działają nawet specjalne kancelarie antywindykacyjne, które kierują swoje usługi do osób mających długi.

W internecie można znaleźć także wiele innych porad, jak uniknąć zajęcia prowadzonego przez osobę jak komornik Gliwice – komornikgliwice.com czy w innych miastach. Niektóre z nich są legalne, inne z nich można opisać jako wątpliwe etycznie

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .