polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wprawia w zakłopotanie, zawstydza, a przecież jest zupełnie naturalnym odruchem. Czasem jednak warto mieć pod ręką sposoby, które uczynią walkę z czkawką sprawniejszą i dużo skuteczniejszą. Sprawdź, co może pomóc podczas batalii z nieustępliwą czkawką. A może czkawka bywa efektem choroby? Jeśli bardzo często walczysz z czkawką i w żaden sposób nie możesz sobie z nią poradzić, warto skonsultować się z lekarzem. Zobacz, czym jest dokładnie czkawka, jakie są na nią sposoby i jakie choroby może zwiastować!
W artykule:
Wiele osób bardzo interesuje fakt, czym jest czkawka i dlaczego w ogóle występuje. Otóż czkawką nazywamy mimowolne, a jednocześnie powtarzające się skurcze przepony. One z kolei mogą występować z racji podrażnienia rozciągających się nerwów od szyi do klatki piersiowej. Bardzo często zdarza się sytuacja, w której dochodzi do podrażnienia. Są to zwykle codzienne, standardowe momenty. Podrażnienie to efekt zbyt szybkiego jedzenia, a także połykania powietrza. Palenie, guma do żucia czy picie zbyt duże ilości płynów na raz to kolejne z przyczyn wystąpienia czkawki.
Zdarzają się również takie przypadki, w których czkawka jest efektem rozmaitych chorób, tych cięższych lub lżejszych. Nierzadko dochodzi do takich sytuacji, że czkawka pojawia się u osób z guzami mózgu, po udarze mózgu czy po uszkodzeniu nerwu przeponowego bądź nerwu błędnego.
Czkawka to też efekt szkodliwych oparów, stresu, lęku, jak i leków. Z kolei czkawka u małych dzieci niezwykle często związana jest z ich płaczem, złym podaniem butelki, nieodpowiednią techniką podawania piersi i refluksem żołądkowo-przełykowym.
W naturalnych, standardowych przypadkach czkawka nie jest praktycznie żadnym powodem do niepokoju. Jest jedynie niewielkim defektem, który trzeba przetrwać bądź go znacznie skrócić. Domowe sposoby na czkawkę są bardzo proste. Do najczęstszych propozycji należy wstrzymanie oddechu na dłuższą chwilę bądź sięgnięcie po płyny. Są takie osoby, które za skuteczny sposób uważają przestraszenie osoby z czkawką. Jeśli czkawka przychodzi do Ciebie stosunkowo często, jest męcząca i żadne domowe sposoby na nią nie działają, można spróbować innej walki. Na czkawkę istnieją specjalne leki, ale też dużo można zdziałać, decydując się na zabiegi, w tym znieczulenie w celu zablokowanie nerwu przeponowego bądź wszczepienie stymulatora elektronicznego do nerwu błędnego.
Czkawki to Twoja zmora? Po konsultacji z lekarzem okazało się, że nie jest to efekt żadnej choroby? Czasem wystarczy mała, niewielka zmiana, która całkowicie odmieni życie. Chodzi o zmiany metod oddychania lub postawy. W efekcie przepona zostanie rozluźniona, a czkawka zniknie na długo.
Jeśli chcesz zatrzymać trwającą czkawkę przy pomocy tych metod, warto skupić się na rytmicznym, powolnym oddechu. Wdychanie powietrza musi nastąpić powoli, podobnie wydech. Najlepiej policzyć do pięciu przy jednej i drugiej czynności.
Druga ciekawa opcja, której zadaniem jest pozbycie się czkawki, to wstrzymanie oddechu. Warto wziąć spory haust powietrza, a następnie jak najdłużej utrzymać go w płucach. Można odliczyć od 10 do 20 sekund i puścić. Czkawka powinna minąć. Jednak podczas wypuszczania powietrza warto unikać zbytniej gwałtowności.
Ostatnia propozycja skupiająca się na technice to oddychanie przy jednoczesnym przyłożeniu papierowej torby do ust i nosa. Oddechy powinny być powolne, rytmiczne, nie za gwałtowne. W tym przypadku warto uważać, ponieważ torba musi być koniecznie papierowa.
Kolejne metody pozbycia się czkawki to przyłożenie kolan do klatki piersiowej. Pozycja ta powinna być trzymana przez ok. 2 minuty. Metoda ta będzie skuteczna tylko wtedy, gdy ciało zostanie nieco przechylone do przodu. W takiej sytuacji przepona zostanie naturalnie uciśnięta, a jej drgania ustaną.
Sposobem na czkawkę z dzieciństwa jest pociągnięcie za język. Metoda ta wydaje się dosyć dziwna, jednak okazuje się skuteczna, podobnie jak zatrzymanie czkawki jednoczesnym zakryciem ust i nosa. Jest na to specjalna nazwa, która brzmi manewr Valsala.
Sposobów na czkawkę, jak pokazuje życie, jest dużo. Z męczącą czkawką można sobie poradzić poprzez ssanie kostki lodu, co stymulować będzie górny nerw błędny, jak i pocieranie skóry na karku. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych metod i ciekawostek na temat czkawki, jak i nie tylko, koniecznie skorzystaj z działu porady netto.pl, gdzie nieustannie publikowane są wartościowe artykuły.