Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   10 grudnia 2019 10:10

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej – to właśnie w tym miejscu są gromadzone informacje o naszych długach, kredytach, jak i o ogólnej kondycji finansowej. To gwarantuje nam wiarygodność pożyczkową lub wręcz przeciwnie, jej brak. Jak samodzielnie wyczyścić BIK? Czy to możliwe? Sprawdź.

Co warto wiedzieć o BIKu?

W Biurze Informacji Kredytowej gromadzone są wszystkie dane o naszych zobowiązaniach, takich jak kredyty, czy krótkoterminowe pożyczki. Co ważne dotyczy to nie tylko banków, ponieważ w wykazie znajdą się także informacje uzyskane z innych firm, ale oczywiście tych współpracujących z BIK.

Za każdym razem, gdy ubiegasz się o kredyt Twoja wiarygodność jest sprawdzana właśnie w BIK. W trakcie spłacania wierzytelności informacje są aktualizowane – czy raty wpłacasz na czas, czy masz zaległości, ile wynoszą opóźnienia itd. W tym jednym miejscu  zatem odnajdziesz całą historię kredytową, bez względu na ilość zaciągniętych długów, a także na to z usług ilu instytucji korzystałeś.

BIK – w jaki sposób gromadzi dane?

Biuro Informacji Kredytowej ma możliwość gromadzić dane o naszych starych pożyczkach. Ale tylko w kilku przypadkach.

Po pierwsze, po spłacie należności możesz podpisać specjalny dokument, który sprawi, że  dane pozostaną dostępne w BIK. Dzięki temu będziesz mieć potwierdzoną wiarygodność, że jesteś rzetelnym klientem, do tego na czas wywiązującym się z zobowiązań. To pomoże przy kolejnym kredycie.

Natomiast w przypadku zwlekania z uregulowaniem należności w czasie dłuższym niż 60 dni od ustalonego terminu oraz 30 dni od poinformowania nas o tym, jednoznacznie ta sytuacja powoduje, że z automatu nasze dane będą w tym rejestrze magazynowane, i to przez 5 kolejnych lat. Nasza zgoda nie jest wcale potrzebna.

Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Biuro Informacji Kredytowej daje możliwość „czyszczenia” naszej karty w BIK, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Przedtem należy zawsze złożyć stosowne dokumenty, czyli wniosek o usunięcie nas z tego rejestru. W przypadku dokonania korekty także jesteśmy zobowiązani dostarczyć specjalne pismo.

Pamiętaj, że papiery składasz w instytucji, z którą łączył Cię kredyt lub inny dług. Będzie to bank, tudzież firma pożyczkowa. Nigdy nie dostarczasz swojej prośby bezpośrednio do BIK.

Samodzielnie można wyczyścić BIK, w trzech nadzwyczajnych sytuacjach, gdy:
– masz zamiar cofnąć podpisaną wcześniej zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym w terminie kredycie. Co istotne to prawo przysługuje tylko i wyłącznie osobom, które na czas opłacały każdą ratę.
– upłynęło już 5 lat od chwili, w której zakończył się kredyt, z którym miałeś jakiekolwiek problemy. Co to znaczy? Nie na czas regulowałeś należności, a więc czas spłaty był dłuższy niż 60 dni.
– ostatnia ewentualność „wyczyszczenia” BIK to korekta. Można jej dokonać, gdy zauważymy nieprawidłowości lub niektóre okoliczności uległy zmianie, na przykład podane dane są już nieaktualne bądź zawierają ewidentne błędy.

Więcej informacji o możliwości samodzielnego wyczyszczenia BIK, znajdziesz na stronie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/.

 

Komentarze
  • 23 grudnia 2019 15:50

    FeliKs

    Muszę przyznać, jest to bardzo użyteczne narzędzie z perspektywy, chociażby sprzedaży na raty, ale kiedy sam miałem problemy z BIKiem to długo nie mogłem się z nich wyplątać

  • 24 grudnia 2019 09:41

    Pandryk

    Teoretycznie jest ten BIK, a ludzie i tak mają po kilka niespłaconych kredytów, albo dociągają na pożyczkach krótkoterminowych

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa