Jak powstaje papier?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   3 lutego 2019 13:05

Nie wyobrażamy sobie dziś świata bez papieru. Ten wynalazek pozwala na rozwój słowa pisanego – wysyłanie do siebie listów, drukowanie książek, gazet, spisywanie historii, naukę, rozpowszechnianie informacji…

Mimo że w tej chwili papier zastępowany jest w wielu sytuacjach przez elektronikę, nadal pełni bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Jednak jak powstaje papier? Co jest konkretnie wykorzystywane do jego produkcji i jak się to wszystko odbywa?

Kiedy pojawił się papier?

Papier jest wynalazkiem bardzo starym. Zgodnie z przekazami historycznymi papier powstał w Chinach. Został tam wynaleziony przez kancelistę Cai Lun, pracującego na dworze cesarza He Di, należącego do dynastii Han. Działo się to mniej więcej około 105 roku naszej ery. Chociaż wskazują na to przekazy, dowody historyczne pokazują, że papier w Chinach znany był już co najmniej 100 lat wcześniej. Najprawdopodobniej zatem Cai Lun wynalazł jedynie sposób jego masowej produkcji.

Z czego powstaje papier?

Do produkcji papieru używane są włókna organiczne – przede wszystkim celulozy, czy też ścieru drzewnego. W papierze wyróżnia się jednak także substancje niewłókniste, które poprawiają właściwości papieru – między innymi odpowiadają za jego biały kolor, albo też nadają mu inną, ozdobną barwę. Dodatki pomagają uzyskać gładkość papieru. Papier powstaje z takich roślin, jak len, konopie, trzcina czy bawełna. Uzyskuje się go również z drzew – jak świerk, sosna, jodła, topola, buk czy osika. Z przyczyn ekologicznych do produkcji papieru wykorzystuje się także makulaturę, a czasem i szmaty, które zawierają włókna roślinne. Od podstawowego składnika oraz dodatków uzależniony jest rodzaj powstałego papieru i jego jakość.

Jak powstaje papier?

W jaki sposób powstaje papier? Najpierw trzeba przygotować odpowiednią masę papierniczą. W tym celu rozdrabnia się surowiec przy pomocy przeróżnych maszyn. Następnie z tak powstałą masą miesza się pozostałe składniki – na przykład barwniki. W tej chwili można znaleźć na rynku wiele różnych rodzajów papieru, odmiennych pod względem zarówno barwy, jak i grubości czy konkretnej faktury.

Powstają papiery białe i kolorowe, ozdobne, gładkie i szorstkie, papier dla artystów, papier do faksu, bloki rysunkowe i techniczne, karteczki samoprzylepne, przeróżne notatniki i kalendarze. To rzeczy bez których nie wyobrażamy sobie prowadzenia biura czy uczęszczania do szkoły. W zależności od dodanych składników, uzyskuje się papier o różnych właściwościach, fakturze czy kolorze. Po dodaniu do masy papierniczej różnych elementów, następuje spilśnianie papieru. Włókna odpowiednio rozkładają się dzięki oddziaływaniu walca Egutera.

Kolejny etap to dalsze odsączanie wody, a następnie sprasowanie papieru. Następnie przenoszony jest on na specjalne cylindry suszące, gdzie następuje podgrzanie do temperatury 1200 stopni Celsjusza, przez co wyparowuje reszta wody. Potem przychodzi czas na schłodzenie wstęgi papieru, a potem właściwy etap przygotowania do sprzedaży – czyli cięcie oraz pakowanie w zamówiony sposób.

Praktyczne porady dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl oferujący akcesoria papiernicze i piśmiennicze.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .