polecamy
Fakty z powiatu: Konferencja „Zdrowie psychiczne – wspólny temat” – FILM
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Stres to jeden z największych wrogów naszego organizmu. Jeśli będzie zbyt silny lub długotrwały, może spowodować nie tylko pogorszenie samopoczucia, ale także zaburzenia pracy wielu narządów, a nawet osłabienie układu immunologicznego. Słowem, stres trzeba bezwzględnie poskromić zanim wyrządzi w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie. Sprawdź jak sobie z nim radzić.
Dlaczego stres jest szkodliwy?
Lekki stres nie stanowi zagrożenia, wręcz przeciwnie, może podziałać na nas motywująco. Problem zaczyna się, gdy zostajemy narażeni na silny lub długotrwały stres, który zaczyna wyniszczać organizm. Tymczasem, właśnie z taką sytuacją mierzy się większość Polaków. Długotrwały stres może wywołać szereg objawów. Część z nich związana jest z psychiką. Zaczynają pojawiać się: rozdrażnienie, lęk, apatia, obniżenie koncentracji i kłopoty z pamięcią, a nawet stany depresyjne. Niepokojące zmiany uwidaczniają się także na poziomie fizjologii. Możemy mieć do czynienia z kołataniem serca i nerwobólami. Pojawiać się mogą bóle w podbrzuszu, zawroty głowy, zaburzenia miesiączkowania, bezsenność czy drżenie rąk. Wiele osób zmagających się ze stresem zauważa także spadek odporności objawiający się częstszymi infekcjami. Stres ma również wpływ na wygląd. Włosy mogą zacząć wypadać, skóra stanie się poszarzała i będzie starzeć się szybciej, a podjadanie w celu poprawy nastroju może szybko poskutkować nadmiarowymi kilogramami. Długotrwały stres wpływa na każdą sferę naszego życia, więc w żadnym razie nie należy lekceważyć tego problemu.
Suplementy na stres
W okresie długotrwałego stresu nie powinno zabraknąć w naszym organizmie magnezu, cynku, witamin z grupy B, witamin C i D oraz wapnia. To właśnie m.in. te składniki odżywcze stabilizują przebieg licznych procesów zachodzących w organizmie. Substancje odżywcze należy dostarczać przede wszystkim w pożywieniu, ale można wspomóc się również suplementami diety. Leki i suplementy na stres dostępne bez recepty zawierają zazwyczaj wyciągi z roślin i ziół np. z melisy, z dziurawca, z szyszek chmielu, rumianku, mięty czy bazylii azjatyckiej. Dobra apteka internetowa powinna mieć na stanie suplementy na uspokojenie w różnej postaci: tabletki, olejki, płyny, kapsułki czy krople. Wystarczy tylko wybrać najbardziej odpowiadający nam produkt.
Zdrowa dieta
Dieta ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli jemy nieregularnie i niezdrowo, potęgujemy w ten sposób uczucie przewlekłego zmęczenia i wyczerpania. Powinniśmy raczej sięgać po produkty obfitujące w składniki odżywcze, które dostarczą nam energii do działania, a zatem po pełnoziarniste produkty zbożowe, po warzywa i owoce oraz ryby i nabiał. Trzeba pamiętać także o odpowiednim poziomie nawodnienia. Produkty smażone, tłuste, zawierające konserwanty i szkodliwe substancje lepiej całkowicie wyeliminować z diety.
Czas na odpoczynek
Jeśli cały czas żyjesz w pośpiechu, nadeszła pora, by nieco zwolnić tempo. Nie chodzi o to, żeby zaniedbywać obowiązki, ale trzeba wygospodarować chociaż jedną godzinę dziennie dla siebie. Możesz wówczas zapalić świecę zapachową, przeczytać dobrą książkę, obejrzeć ulubiony serial albo zadzwonić do przyjaciół. Gdy zbliża się czas urlopu, w miarę możliwości warto zorganizować jakiś wyjazd. W domu zawsze znajdziemy coś do zrobienia, a na wyjeździe skupiamy się przede wszystkim na odpoczynku.
Ćwicz
Aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych leków na stres. Podczas ćwiczeń w organizmie zwiększa się poziom endorfin, które odpowiadają za dobry nastrój. Poprawa kondycji, większa wytrzymałość, smukła sylwetka – te efekty ćwiczeń zapewnią nam satysfakcję, co dodatkowo przełoży się na lepsze samopoczucie. Co więcej, aktywność fizyczna obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób, a cały organizm zaczyna pracować sprawniej, co pozwala zredukować negatywne sutki stresu. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia powinny być dostosowane do Twoich możliwości kondycyjnych i czasowych. Wylewanie hektolitrów potu podczas wymagających ćwiczeń na siłowni może przynieść odwrotne efekty od zamierzonych.
Stres to groźny przeciwnik, ale istnieją sprawdzone metody, dzięki którym można go pokonać lub przynajmniej zredukować jego szkodliwe skutki. Ćwiczenia, suplementacja, odpoczynek i zdrowa dieta z czasem powinny przyczynić się do poprawy nastroju. Warto wypróbować te sposoby.