Jak lockdown uderzył w biznes naziemny?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   13 stycznia 2021 17:24

Od wiosny 2020 roku wszystkie kasyna na świecie zaczęły z kolei zamykać się z powodu blokady związanej z pandemią.

W pierwszej połowie roku od marca do czerwca zamknięte były największe darmowe spiny bez depozytu w Las Vegas – Bellagio, New York-NewYork, MGM Grand, The Signature, Macau i Singapur. Przed pandemią kluby te odwiedzały dziennie dziesiątki tysięcy graczy. Hotele, baseny, restauracje, bary, centra fitness w kasynie zostały zamknięte wraz z klubami. Personel serwisowy natychmiast stracił pracę, a przemysł szybko zaczął przynosić kolosalne straty.

W kwietniu operator Las Vegas Sands Crp. zgłosił spadek przychodów o ponad 50% w I kwartale 2020 r. w związku z obecnymi ograniczeniami. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. Przychody w czasie pandemii wyniosły 1,78 mld USD, w porównaniu z 3,6 mld USD w tym samym okresie w 2019 r. Firma odnotowała stratę netto w wysokości 51 mln USD w porównaniu z zyskiem w wysokości 744 mln USD rok wcześniej. W tym samym okresie Sands China Ltd. w Makau, oddział Las Vegas Sands Crp., odnotował stratę netto w wysokości 166 milionów dolarów w porównaniu z zyskiem w wysokości 557 milionów dolarów rok wcześniej. Przychody spadły imponująco 65% do 814 milionów dolarów.

Potem było tylko gorzej. Dodatkowym środkiem w walce z koronawirusem było zamknięcie kasyna do lata. Wcześniej zakłady hazardowe w Las Vegas były zamknięte tylko na pogrzeb Johna F.Kennedy’ego w 1963 roku. W całej historii legalizacji hazardu było to dopiero czwarte zamknięcie. Sytuacja nie była lepsza w Europie, Azji i Rosji. Prawie wszystkie zakłady hazardowe zostały zamknięte w kwietniu-maju, a dopiero w czerwcu zaczęły działać w trybie ograniczonym.

Praca w trybie dezynfekcji

Już latem władze zaczęły zezwalać na prowadzenie zakładów hazardowych w ograniczony sposób. W praktyce oznaczało to zmniejszenie liczby odwiedzających do 50%, podziałów między graczami, maszyn oddalonych od siebie w towarzyskiej odległości 1,5 metra oraz dezynfekcji wszystkiego w rzędzie – nawet żetonów. I oczywiście obowiązkowe jest noszenie maski dla gości i personelu. Tylko połowa z ogólnie przyjętej liczby graczy siedziała przy stołach, a przy wejściu obsługa sprawdzała temperaturę gości lokalu.

Ale to oczywiście nie budziło niepokoju, ale ograniczenia w dziedzinie turystyki międzynarodowej. Z reguły takie miejsca nastawione są na przyjmowanie turystów z całego świata. I chociaż hotele i restauracje były już otwarte, a wraz z nimi kluby fitness i salony fryzjerskie nie spieszyły się z zapełnieniem gości.

Legalne działanie kasyn naziemnych jest głównym źródłem dochodów podatkowych państwa. Jak obliczyło American Gaming Association, w wyniku zamknięcia kasyn w Stanach Zjednoczonych w pierwszym półroczu 2020 roku PKB spadło o 43,5 miliarda dolarów. Na przykład branża turystyczna w Nevadzie, która jest najbardziej kojarzona z kasynami, ma obroty w wysokości 75 miliardów dolarów rocznie, dostarczając 45% PKB i do 40% wpływów z podatków do budżetu państwa. Kasyna przynoszą rocznie około 1,8 miliarda dolarów podatków do Nevady.

Lockdown w świecie kasyn

Początkowo pojawiła się opinia, że ​​działanie kasyna internetowego mogłoby częściowo rekompensować straty i straty. Niestety, przykład krajów, w których hazard online jest prawnie dozwolony, pokazał, że takie działania nie mogą zrekompensować strat darmowe spiny dla nowych graczy wynikających z utraty działalności stacjonarnej offline. W tym samym amerykańskim New Jersey, gdzie można bezpiecznie grać w gry online, obroty bukmacherów i kasyn spadły o 44% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na przykład w kasynach w całym stanie obroty online wzrosły o 65%, ale nie zrekompensowały ogólnych strat.

Cierpieli operatorzy kasyn i giełd. Ich kapitalizacja gwałtownie spadła. Na przykład akcje Caesars Entertainment spadły o ponad 35% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, a nawet 75%. Akcje Wynn Resort spadły o 43% w tym samym okresie, a akcje MGM Resort spadły o 55%. A Las Vegas Sands, które zarządza największymi zakładami Palazzio i Venetian w Las Vegas, straciło aż 36% swojej kapitalizacji.

Dane liczbowe dotyczące strat w kasynach za 2020 rok nie są jeszcze znane. Jedno jest pewne – w twardej lub miękkiej blokadzie przetrwają tylko najsilniejsi. W wielu krajach europejskich zamknięcie kasyn przedłużono do końca stycznia, co zbiegło się z złagodzeniem warunków wraz z rozpoczęciem szczepień. W Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii godziny otwarcia kasyn nie są jeszcze znane.

Według prognoz czołowych ekspertów odbudowa światowego przemysłu hazardowego może zająć nawet 3 lata. Na plusie pozostali tylko organizatorzy placówek online: kasyna online, loterie online, serwisy pokerowe. W kasynach online gracze czują się bezpieczniej, chronieni przed wirusami i ich szczepami. Co więcej, dotyczy to starszych graczy, którzy, jak wiesz, są liczni w Europie i Ameryce.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.