Jak dołączyć do klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   18 września 2019 16:10

Silesia Automotive & Advanced Manufacturing to nieustannie i prężnie rozwijający się klaster, działający obecnie w trzech województwach: małopolskim, opolskim oraz śląskim.

Organizacja ta zajmuje się zrzeszaniem oraz integracją przedsiębiorstw z dwóch ściśle powiązanych ze sobą branż: motoryzacyjnej i zaawansowanych technologii. Celem SA&AM jest budowa solidnej platformy, prowadzącej współpracę na linii przedsiębiorstwa – ośrodki naukowe i edukacyjne.

Klaster, który posiada certyfikat Kluczowego Klastra Krajowego, wydawany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii klastrom o istotnym, strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej, planuje uczynić województwa opolskie i śląskie środkowoeuropejskim regionem kompetencji motoryzacyjnych. Jak konkretnie działa SA&AM? Dlaczego warto korzystać z jego usług? Te kwestie wyjaśniamy w poniższym tekście.

Jak działa SA&AM?

Priorytetem klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing jest zbudowanie obszernej sieci współpracy pomiędzy firmami z branży motoryzacyjnej oraz zaawansowanych technologii produkcyjnych. Oba sektory ściśle się ze sobą wiążą, o czym świadczy, chociażby przebieg procesu produkcyjnego w motoryzacji. Automatyzacja, digitalizacja i robotyzacja – to obecnie chleb powszedni w branży motoryzacyjnej. Wspieraniem wdrażania tych nowoczesnych rozwiązań do firm przemysłowych, zrzeszonych w Klastrze, zajmuje się właśnie SA&AM.

Działalność śląskiego Klastra skupia się przede wszystkim na trzech województwach: małopolskim, opolskim oraz śląskim, z którego pochodzi ponad 90% członków Klastra, ale istnieje również możliwość przyłączenia się do inicjatywy firm z całej Polski.

SA&AM ma w planach zapewnienie swoim członkom wymiernych korzyści, takich jak:
– podniesienie tempa weryfikacji sygnałów zewnętrznych;
– obiektywną ocenę bieżącej sytuacji na rynku, opracowanej w oparciu o opinię wszystkich partnerów;
– udział w licznych projektach rozwojowych;
– elastyczność operacyjną w zakresie określonych problemów (branżowe grupy zadaniowe);
– dostęp do opracowanych w grupie rozwiązań.

 

Międzynarodowa współpraca

SA&AM prowadzi bliską współpracę z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową (udało się zorganizować wspólne seminarium) oraz Włoską Izbą Handlowo-Przemysłową (wspólna organizacja międzynarodowej, cyklicznej międzynarodowej konferencji IABM). Klaster współpracuje z partnerami z różnych krajów (np. Austria, Czechy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, etc.) i prężnie działa na rynku europejskim, biorąc udział w najważniejszych branżowych wydarzeniach. Pozwala to dzielić się doświadczeniami z innymi fachowcami w sektorze i stale udoskonalać się, by jak najlepiej służyć klientom.

Planem i celem Klastra jest stworzenie w Polsce regionu kompetencji motoryzacyjnych na poziomie europejskim – tak, by zatrzymać przemysł motoryzacyjny w Polsce, umożliwić jego rozwój i pozyskiwanie przez firmy zlokalizowane w tej części Polski nowych projektów motoryzacyjnych. Jest to szczególnie ważne w dobie zmian, jakie czekają przemysł motoryzacyjny w Europie i na świecie w najbliższych latach.

 

Komunikacja w SA&AM

Klaster SA&AM posiada nowoczesną, intuicyjną i przejrzystą stronę internetową. Od 2018 roku cyklicznie publikuje newsletter o branżowej tematyce, dzięki któremu oferuje moc ciekawych artykułów powiązanych ściśle z dwoma sektorami: motoryzacyjnym i zaawansowanych technologii przemysłowych. Wszelkie ciekawe oraz ważne, przydatne informacje – opracowane na bazie działań i badań klastra SA&AM – można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej.

Podstawowym narzędziem komunikacji klastra z kooperantami jest firmowy profil na Facebooku, za pośrednictwem którego SA&AM na bieżąco informuje o wszelkich podejmowanych inicjatywach i ważnych wydarzeniach branżowych.

Klaster SA&AM – dlaczego warto?

W samym roku 2019 do grona członków Klastra SA&AM dołączyło 20 podmiotów. Na ten moment na składa się on z aż 130 firm i instytucji (110 przedsiębiorstw powiązanych z sektorem motoryzacyjnym i zaawansowanych technologii, ponad 10 uczelni i jednostek naukowo-badawczych oraz instytucje otoczenia biznesu).

We wrześniu 2018 roku klaster SA&AM otrzymał prestiżowy certyfikat jakości zarządzania klastrem Bronze Label, a od sierpnia br. dołączył do prestiżowego grona najważniejszych Klastrów w Polsce – Kluczowych Klastrów Krajowych . Oznacza to, że już teraz inicjatywa ta oferuje swoim członkom usługi na najwyższym poziomie, a liczne, długofalowe plany rozwoju przewidują kolejne udoskonalenia.

Członkostwo w SA&AM daje każdej firmie szereg korzyści: konsultacje z innymi przedsiębiorcami, wspólne rozwiązywanie problemów z udziałem potencjału badawczo-naukowego naszego regionu, współpraca przy dedykowanych projektach edukacyjnych i technologicznych oraz możliwość udziału w krajowych i międzynarodowych misjach, targach i wydarzeniach branżowych.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa