Jak dobrać krzesło do pracy przy komputerze?

Materiał sponsorowany  |   Fakty,Styl życia  |   25 czerwca 2020 08:10

Dobre krzesło biurowe to podstawa efektywnej pracy i zdrowego kręgosłupa. Przeciętny pracownik umysłowy w pozycji siedzącej spędza około siedmiu godzin dziennie, czasem zapominając o obowiązkowych przerwach.

Jeśli ułożenie ciała w czasie wykonywania obowiązków nie będzie optymalne, dolegliwości pleców i szyi staną się nieuniknione. Dobrze dobrany, a później prawidłowo ustawiony fotel to gwarant zdrowia i doskonałego samopoczucia, co niewątpliwie przełoży się na osiągane zawodowe wyniki. Ergonomia jest także jednym z istotnych elementów przepisów BHP.

Producenci krzeseł biurowych prześcigają się w najnowocześniejszych rozwiązaniach. Kluczem do sukcesu jest natomiast zwrócenie uwagi na kilka kluczowych aspektów. Sposób wykończenia i kwestie wizualne, choć też ważne, mają znaczenie drugorzędne.

Rodzaje krzeseł biurowych

Krzesło do pracy przy komputerze niejedno ma imię. Wystarczy spojrzeć na zestawienia takie jak wonder.pl/c/krzesla-biurowe, aby przekonać się, jak wiele różnych typów jest dostępnych.

Do najpopularniejszych zdecydowanie zalicza się krzesło biurowe z obrotową podstawą. Wyposażone jest ono w podnoszące komfort oparcie, a czasami także podłokietniki i zagłówek. Najważniejsze, aby konstrukcja krzesła uwzględniała wagę i wzrost osoby, która będzie z niego korzystała. Najczęściej temat ten zaspokaja możliwość regulacji poszczególnych elementów składowych, na przykład wysokości oparcia czy położenia podłokietników w dwóch albo trzech wymiarach.

Dużą popularnością cieszą się także krzesła, a raczej fotele kubełkowe.  Ich forma inspirowana jest siedzeniami samochodowymi i sprzyja osobom pracującym w sposób dynamiczny. Patent też wykorzystywany jest także w tzw. krzesłach gamingowych, czyli meblach przeznaczonych dla graczy komputerowych. Komfort wynika w tym przypadku z dopasowania siedziska i boków krzesła oraz dodatkowego wyprofilowania.

Na co zwracać uwagę, wybierając krzesło do pracy przy komputerze?

Wiele osób, kupując krzesło do pracy przy komputerze, kieruje się ceną i jego wyglądem. Tymczasem nie są to najbardziej kluczowe elementy. Najważniejsze są względy konstrukcyjne, gdyż to one zapewniają wielogodzinny komfort.

Ważne, aby krzesło biurowe było meblem regulowanym. Bardzo istotna jest możliwość dopasowania położenia siedziska do wzrostu użytkownika. Należy wybrać taką wysokość, aby nogi siedzącego ustawione były w zgięciu pod kątem prostym  przy ustawieniu stóp na podłodze. Samo siedzisko nie może być również zbyt głębokie. W przeciwnym razie będzie wymuszać na użytkowniku nienaturalne pochylenie ciała do przodu: do monitora, blatu czy klawiatury. Na dłuższą metę będzie to mocno obciążające dla kręgosłupa. Z drugiej strony zbyt płytkie siedzisko pochłonie wiele energii do upilnowania właściwej postawy. Ideałem jest przynajmniej kilkucentymetrowa regulacja.

Oparcie krzeseł biurowych powinno być wyprofilowane w taki sposób, aby odzwierciedlać naturalną krzywiznę kręgosłupa, a dodatkowo wspierać także odcinek lędźwiowy. Najtańsze modele krzeseł biurowych mają pewną wadę: ich tył jest często albo całkowicie płaski, albo wyprofilowany w stopniu niewystarczającym. Dobrze, jeśli ustawić można kąt pochylenia pleców.

Czasami dostępna jest także opcja tak zwanego bujania, czyli dynamicznego dostosowania się mebla do ruchów użytkownika. Warto zwrócić również uwagę na podłokietniki: powinny być dostatecznie szerokie, by umożliwić wygodne ułożenie przedramion. Regulacja również się przydaje. Producenci krzeseł biurowych oferują albo przemieszczenie podparcia rąk w zakresie: góra – dół, albo także w wersji przód – tył.

Ergonomiczne krzesło do długiej pracy przy komputerze

Krzesło biurowe powinno być wyposażone w te wszystkie mechanizmy po to, by zapewnić ergonomię, czyli dostosowaną do anatomii oraz czynników psychofizycznych warunki pracy. Regulacja położenia elementów konstrukcyjnych krzesła sprawia, że nawet wielogodzinna praca przy komputerze nie będzie skutkować bólem. Poszczególne składowe: siedzisko, oparcie, zagłówek, podłokietniki, współgrać powinny z naturalnymi ruchami ciała, wykonywanymi przez użytkownika w trakcie wykonywania codziennych obowiązków w pozycji siedzącej.

Im większy zakres ustawień, tym, oczywiście, lepiej, ale ważna jest również intuicyjność mechanizmów. Prosta dźwignia unosząca lub opuszczająca siedzisko zawsze będzie wygodniejsza niż pokrętło, tym bardziej, że położenie krzesła powinniśmy dopasowywać już na nim siedząc.

Dobre krzesło do pracy przy komputerze powinno mieć wyprofilowane oparcie oraz siedzisko. Najlepiej jest szukać opcji pośredniej między miękką a twardą konstrukcją, dzięki której w czasie pracy użytkownik nie będzie się zapadał, ale i nie odczuje nadmiernego oporu materiału. Ważna jest stabilizacja postawy po ustawieniu wszystkich dźwigni i pokręteł oraz stabilność całości. Warto zwrócić uwagę również na materiał, sprzyjający nawet w cieplejsze dni.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa